1. A

O třídě

Třídní učitelka: Mgr. Jana Hejnová
Počet žáků: 26


Aktuálně

Velikonoce

Před velikonočními svátky jsme se v pracovních činnostech věnovali barvení a zdobení vyfouknutých vajíček. Nejprve jsme vajíčka nořili do barev na kraslice a pak zdobili barevnými kytičkami. Na druhé obarvené vajíčko jsme vytvořili vzory pomocí nalepených ovesných vloček.Vystřihli jsme si také papírová vajíčka, na která jsme kreslili drobné barevné ornamenty. Do vysetého osení jsme umístili ozdobená vajíčka a odnesli si je s sebou domů na sváteční stůl. Nezapomněli jsme se též z čerstvých vrbových proutků naučit plést nezbytnou velikonoční pomlázku.

Národní divadlo

V projektovém dni k výročí vzniku Národního divadla jsme si nejprve sami hrou předvedli různé divadelní žánry, seznámili se s pojmy, které k divadlu neodmyslitelně patří, jako hlediště, jeviště, orchestřiště, provaziště, opona, lóže, kulisy, nápověda, osvětlovací zařízení, výzdoba, maskérna, kostymérna a další. Z jednotlivých kousků rozstříhaných obrázků jsme skládali jejich původní podobu. Sestavili jsme železnou oponu, podobu Národního divadla z různých stran, na jednom obrázku i s částí nové budovy ND. Ten byl i s orchestřištěm nejzapeklitější. S pomocí spolužáků jsme však oba dovedli do vítězného konce. Na interaktivní tabuli jsme se prostřednictvím dokumentu dozvěděli i ty nejmenší zajímavé detaily o divadle. Například o neuvěřitelné velikosti a pohybu hlavního lustru divadla. Uchvátilo nás to. Nakonec jsme si zkusili Národní divadlo nakreslit, tentokrát rudkou. Pracovali jsme s ní poprvé, ale hodně se nám dařilo.

 

Návštěva Policie ČR

Začátkem března nás ve třídě navštívila členka Policie České republiky. Společně jsme si připomněli a vysvětlili důležitost správného jednání v případě našeho ohrožení. Mluvili jsme o chování ve škole, v přírodě a především na silnici. Policistka nás též seznámila s různými složkami policie.

 

„Zlatá Ema“

Během ledna i února jsme pracovali na vylepšování přednesu básní, které jsme si sami vybrali. Taktéž jsme pilovali zpěv lidových písní. Oboje jsme pak předvedli v třídních kolech soutěže „Zlatá Ema“, nejlepší z nás se pak utkali i v kole školním. Byli jsme úspěšní. Žák naší třídy získal ve školním kole druhé místo v přednesu básně.

 

První vysvědčení

31.ledna jsme dostali svoje první vysvědčení. Byli jsme velmi napjatí, jak to dopadne. Nejprve jsme se pokusili zamyslet nad tím, jak bychom se ohodnotili za svoji půlroční práci my sami. Protože jsme se však většinou snažili, vysvědčení dopadlo výborně.

 

Exotika

Každý týden dostáváme od Bovýska nějaké ovoce nebo zeleninu. Tentokrát nás však opět překvapil. Ovoce bylo různorodé a především cizokrajné. S některými druhy jsme se setkali nebo ho ochutnali poprvé. V balíčku byla karambola, nashi, granátová jablka, pomelo, mochyně, kiwi, blumy, avokádo a mango. Přinesli jsme si z domova každý ještě kousek jiného ovoce a společně jsme si ovoce nakrájeli a připravili svůj ovocný salát. Moc jsme si pochutnali.

 

Rozloučení před Vánocemi

Poslední den před Vánocemi jsme si užili při zpívání koled, připomínání vánočních zvyků, ochutnávání cukroví, vyjadřování svých přání a představování sebe samých, tak trošku jinak.

 

Svíčkárna

Navštívili jsme svíčkárnu v Šestajovicích. Namáčeli jsme bílé svíčky do různobarevného parafínu a měnili jsme je podle svých představ. Nalévali jsme vosk do skořápek vlašských ořechů s knotem a vytvářeli malé svíčičky. Plnili jsme též sáčky s vonnou solí a v tamním obchůdku jsme si koupili krásné svíčky pro naše blízké. Milým překvapením byla malá farma s domácími zvířaty.

 

Sněhová královna

Ve středu 6. 12. jsme se potěšili divadelním představením v divadle Ta Fantastika „Sněhová královna“. Poetické a hudební ztvárnění představení nás vtáhlo do napínavého příběhu, který nakonec, jak už to v pohádkách bývá, dobře dopadl.

 

Písařská zkouška

Den před Mikulášem jsme skládali „Písařskou zkoušku“. Skřítci nám do školy poslali důležitou zprávu. Poslechli jsme si ji a vydali se psát. Hodnotilo se, jak kdo umí napsat již probraná písmena, kdo již pěkně vázaně a bez tlačení na tužku zvládne napsat slova i jednoduché věty. Komu se to povedlo, obdržel certifikát písaře 1. kategorie a ten již může psát perem. Čekalo nás ještě překvapení. Přišli k nám do třídy čerti i Mikuláš s andělem, aby se přesvědčili, zda jsme nejen šikovní, ale i hodní.

 

Vánoční trhy

V pondělí 4. prosince jsme měli již vše hotovo a připraveno k předvedení a prodeji na vánočních trzích. Všechny naše výrobky jsme prodali. Rodičům se naše výrobky hodně líbily a udělaly jim velkou radost.

 

Vánoční dílna

Posledních několik týdnů jsme v pracovních činnostech a v každém možném okamžiku vytvářeli dárky na vánoční trhy. Malovali jsme obrazy divotvorných zvířat do našeho vlastního kalendáře, vytvářeli voňavé svíčky z včelích voskových plátů, svými kresbami přispívali k výrobě zrcátek, placek a magnetů a zdobili vánoční svícny. Pomocí klovatiny, suchých barevných pastelů nám pod rukama vznikaly obrázky, které zdobily naše vánoční přání. Společné úsilí jsme završili v pátek 1. 2., kdy jsme výrobky dokončovali v projektovém dni nazvaném " Vánoční dílna".

 

Bovýsek

Minulý týden nás ve třídě opravdu překvapil Bovýsek, maskot firmy, která nám každý týden dodává do školy naše i cizokrajné ovoce. Zkoušel nás z poznávání známých i méně známých druhů ovoce a zeleniny a připomínal nám důležitost jejich konzumace pro naše zdraví. Bovýsek byl velmi mile překvapen našimi znalostmi . Za odměnu pozval i svého bratra a oba nás obdarovali krásným pexesem s obrázky ovoce a zeleniny.

 

Plackohraní

Dostali jsme možnost vytvořit si vlastní ozdobné zrcátko, magnetický otvírák a ozdobnou placku na oděv. Naším úkolem bylo nakreslit hezké obrázky. Jako předlohu ke kresbám na zadní stranu zrcátka jsme využili malé mandaly a některé obrázky jsme nakreslili sami. Hotové obrázky nám pak pomohl odborník pomocí pákového přístroje vlisovat na zadní strany výrobků. Povedli se nám. Předměty využijeme při prodeji rodičům na vánočních trzích.

 

Ovoce a zelenina

Na podzim jsme v prvouce probírali učivo o ovoci a zelenině. Stalo se naším malým projektem. Poznávali jsme plody ovoce a zeleniny, jak v její obrázkové, tak ve skutečné podobě. Třídili jsme je podle místa, kde se pěstují. Poznávali jsme ve dvojicích i ve skupinách, zda se jedná o ovoce, které má jádra, pecku či roztroušená semínka v plodu. Rozlišovali jsme zeleninu, z které jíme listy, kořeny, cibuli nebo plody. Nezapomněli jsme ani na ochutnávky. Bylo to zábavné i poučné.

 

Veselým letem - hudebním světem

Projektový den s názvem „Veselým letem - hudebním světem“ jsme si náležitě užili. Zpívali jsme písně, rytmizovali, muzicírovali, naši třídní „umělci“ nám hráli na hudební nástroje, jejichž hře se věnují jako svému koníčku. Vyvrcholením dne byl koncert, jaký jsme ještě neslyšeli. Skupina profesionálních hudebníků nám zahrála hudbu procházející nejrůznějšími hudebními žánry od jazzu až po rock a pop. Neudrželi jsme se a pořádně se roztančili. Poslední hodinu jsme svoje pocity z prožité hudby výtvarně vyjádřili temperovými barvami.

 

Botanická zahrada

V prvním říjnovém týdnu jsme využili možnosti navštívit Botanickou zahradu v Tróji. Prozkoumali jsme všechna zákoutí skleníku Fata Morgany a ve výukovém programu „Cesta kolem světa ..“ jsme se seznámili s typickými rostlinami, živočichy a obyvateli vyskytujícími se a žijícími na jednotlivých kontinentech naší planety. V naší třídě mnohé z těchto rostlin pěstujeme, a tak při péči o ně rádi využijeme poznatků ze zábavné přednášky. Návštěvu jsme zakončili prohlídkou venkovní expozice. Už se těšíme na další zážitky.

 

Návštěva knihovny

V naší pěkné škole jsme navštívili školní knihovnu. Paní knihovnice nás seznámila nejen se vším, co v knihovně najdeme, ale i s důležitými pravidly půjčování knih. Mohli jsme si každý hned nějakou knihu zapůjčit. Vybrali jsme si knížky o zvířátkách a o dětech. Teď především ty, kde je hodně obrázků. Zatím nám je čtou většinou rodiče, ale děláme vše pro to, abychom to brzy zvládli sami.

 

První školní den

Je tu škola....Všichni jsme se těšili, někteří byli nejistí, protože nevěděli, co nás čeká. Dobře to dopadlo. Každý jsme si ve třídě vybral svoje místo. Přivítal nás pan ředitel, paní zástupkyně a zástupce městské části Prahy 6. Byli s námi tentokrát i naši rodiče. Dál už musíme sami. Ale věříme, že to zvládneme.

 Rozvrh

  1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9.
Po Čj M Čj Hv Čj        
Út Čj M Vv-Aj Čj Aj        
St M Čj Prv Tv M        
Čt Čj Aj M Čj        
Čj M Čj Tv          

Fotogalerie

školní rok 2017/18


Dokumenty


Kontaktujte třídního učitele

 

e-mail: jana.hejnova@zsemydestinnove.cz


Kalendář akcí

Třídní schůzky

28. 5. 2018

Schůzka zástupců rodičů s vedením školy proběhne od 17:30 hod. v uč. 205 Třídní schůzky 3.C, D, 4. - 9. r. od 18:00 hod.

Provoz MŠ

28. 5. 2018 - 1. 6. 2018

V termínu do 28. 5. – 1. 6. 2018 z důvodu výjezdu MŠ na ŠVP bude provoz MŠ sloučen do odd. Rybiček – Českomalínská 35

Sportovní

4. 6. 2018

Sportovní den na Kotlářce v rámci dopolední výuky pro 1.- 9. r., odpolední výuka odpadá. Zájmové kroužky probíhají bez omezení.

Prohlídka školy

Žáci právě připravují videoprohlídku naší školy. Jak to u nás vypadá se zatím můžete podívat zde

Ema Destinnová

Ema Destinnová (1878 - 1930) byla světoznámá česká operní pěvkyně a všestranně vzdělaná osobnost.

Poprvé s obrovským úspěchem vystoupila v roce 1898 berlínské Dvorní opeře. Hostovala také v Londýně, Vídni, Praze či Paříži. V Metropolitní opeře v New Yorku zpívala mj. po boku Enrica Carusa. Dnes je v povědomí veřejnosti díky svému vyobrazení na dvoutisícikorunové bankovce.

více o Emě Destinnové