4. B

O třídě

Třídní učitelka: Mgr. Lucie Soukupová
Počet žáků: 30


Aktuálně

Duhový den

Poslední tématický den tohoto školního roku se uskutečnil v pondělí 25.6. V rámci duhového dne jsme si užili pěkné dopoledne ve Stromovce s malováním na obličej.

Projektový den

V rámci projektového dne jsme se věnovali turistice. Tentokrát byla naším cílem Divoká Šárka. Povídali jsme si o pravěkém osídlení této oblasti, dozvěděli jsme se zajímavosti o této přírodní rezervaci a zahráli jsme si i týmovou hru.

Krokodýlí zoo

Mezi krokodýly jsme zavítali ve čtvrtek 21.6. Všechny nás zaujalo zajímavé vypravování o těchto velkých plazech a především jejich krmení. 

Sportovní den

V pondělí 4.6.2018 se konal na stadionu Kotlářka tradiční Sportovní den. Soutěžili jsme ve skoku dalekém, běhu na 50 metrů, hodu kriketovým míčkem. Vrcholem celého sportovního dopoledne byla štafeta na 60 metrů. Mezi týmy ze čtvrtých tříd obsadily dívky, stejně jako v loňském roce, zlatou příčku, chlapci byli stříbrní.

Škola v přírodě

Krásné teplé dny 28.5. - 1.6.2018 jsme trávili v hotelu U Jezera na břehu přehradní nádrže Orlík. Během pobytu jsme zažili spoustu zábavy, sportování i soutěžení. Všem se nám velmi líbil výlet parníkem na zámek Orlík, napínavá noční hra i závěrečná diskotéka.

Pískování

Dopolední vyučování jsme v pátek 20.4.2018 vyměnili za hry a soutěže v jemném vyhřívaném písku. Jako na pláži jsme si připadali v Beachclubu Strahov, kde pro nás trenéři připravili řadu her a soutěží.

Dopravní hřiště

V úterý 17.4.2018 jsme na dopravním hřišti na Vypichu absolvovali závěrečné jízdy a test z dopravní výchovy. Většina z nás zkouškou prošla výborně a získala řidičský průkaz cyklisty.

Divadlo D21

Představení s názvem Straka v říši entropie jsme zhlédli 10.4.2018 v malém, ale útulném divadélku D21. Jednalo se o pořad složený z několika bajek, v nichž se nám hlavní protagonisté snažili objasnit některé fyzikální zákonitosti, jako například, proč hroch plave. Po představení jsme se zúčastnili divadelní dílny.

Zelený den

Celá škola se převlékla do zeleného 20.3.2018. Vítali jsme tak příchod jara a nadcházející Velikonoce.

Praha v pravěku

V rámci projektového dne jsme 20.3.2018 zavítali do Muzea hlavního města Prahy na Florenci. Pod vedením lektora jsme se dozvěděli řadu zajímavostí o životě v pravěku. Nejvíce nás zaujala skupinová práce s opravdovými archeologickými vykopávkami.

Království železnic

Protože se v naší třídě konala olympiáda v anglickém jazyce, vydali jsme se na Smíchov do Království železnic. Vystavené modely nadchly nejen chlapce, ale i děvčata. Všem se velmi líbilo stát se alespoň na chvilku řidičem autobusu nebo strojvůdcem lokomotivy.

Kapela ve škole

Během celého měsíce ledna jsme zažívali neobvyklé hodiny hudební výchovy. Stali jsme se hráči kapely, kterou jsme si nazvali Avengers. Lektoři nás naučili základy hry na elektrické kytary, baskytary a cajony. Společně jsme nacvičili písničku Fáze pád od skupiny Slza, kterou jsme zahráli a zazpívali na velkém koncertu v aule naší školy. Velkým překvapením pro nás bylo, když na náš koncert přijela skupina Slza, se kterou jsme si mohli naši písničku zazpívat.

Okno do Afriky

Poslední dvě dílny našeho velkého projektu o Africe byly věnovány umění. Nejprve jsme se Silvestrem zdobili textilní tašky tradičními africkými symboly, jejichž význam nám lektor trpělivě vysvětloval. Závěrečná dílna byla věnována africké hudbě a tanci.

Dějiny hudby v kostce

S dějinami hudby nás seznamuje paní učitelka při hudební výchově. Ale není to taková legrace, jako když přijdou studenti Tomáš Vrána a Adrzej Molin s hudebně-dramatickým pořadem Dějiny hudby v kostce. Zábavnou formou nás provedli všemi hudebními obdobími od pravěku až po současnost.

https://www.youtube.com/watch?v=ICPlQRbS6wQ

Vánoční dílna

Tak jako v loňském roce jsme se na Vánoce připravovali velmi důkladně. Již 24.11. jsme navštívili klub Klamovka, kde jsme pod vedením pracovníků DDM zhotovili svícen zdobený solí a adventní věnec. O týden později jsme ve škole vyráběli další výrobky určené pro školní vánoční trhy. Nejvíce se nám povedly lapače zlých snů.

Oslava narozenin

Desáté narozeniny, to je velká událost. V naší třídě se musí vždy řádně oslavit. Ve čtvrtek 9.11.2017 společně slavily Sára, Emma a Kenza. Všechny spolužáky pozvaly nejen na občerstvení, ale i na malování na obličej.

Okno do Afriky

V tomto školním roce se účastníme velkého projektu o Africe, který pro nás připravili pracovníci organizace Humanitas Afrika. Během pěti workshopů se postupně seznamujeme s životem v Africe. Zajímá nás, jak se vyrábí čokoláda, co se v Africe jí, jak si hrají africké děti, jaká je africká hudba a jak si tamní lidé zdobí své oblečení.

Od kakaového bobu k čokoládě

 Při prvním setkáním k nám přišel pán z Afriky, který se jmenoval Silvestr. Vyprávěl nám spoustu zajímavostí o vyrábění čokolády. Také jsme hráli spoustu zajímavých her. Nakonec jsme si stoupli do kolečka a ptali jsme se ho na naše otázky. Bylo to velmi zajímavé.      Bára

První den tohoto projektu k nám přišel pán, který byl z Afriky, a vyprávěl nám o tom, jak se z kakaového bobu stane čokoládová tyčinka.       Libuška

Při prvním setkání k nám přišel pán z Afriky. Jmenoval se Silvestr. Vyprávěl nám spoustu zajímavostí, o tom jak se vyrábí čokoláda. Hráli jsme i spoustu zajímavých her. Silvestr byl moc hodný Afričan. Sice mluvil anglicky, ale byla tu i jeho překladatelka. Moc se mi líbil ten přízvuk.  Dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí o tom, jak se žije v Africe a jací jsou tam obyvatelé.       Emma

Africká kuchyně

Při druhém setkání k nám přišla překladatelka Radka a Modjeska. Modjeska nebyla z Afriky, ale z Karibiku. Byla moc hodná a milá. Radka také. Ukázala nám jejich jídla a potravu, kterými se tam živí. Ukazovala nám i obrázky z jejich země. Pak jsme dostali talířky a příbory a dala nám ochutnat jejich jídlo. Též nám vyprávěla o zelenině okra (zelená čili paprička) a cassava (brambora). Nejvíce mi chutnal plaintain (zelený banán). Byl opečený a posolený. Moc mi to chutnalo. Moc mě to bavilo. Myslím, že je super se dozvědět, jak se žije v jiných zemích.       Emma

Při druhém setkání k nám přišla paní, která se jmenovala Modjeska. Bydlela v Karibiku na ostrově Curacao. Povídala nám, co se jí v Africe. Nejvíc se mi líbilo, že jsme mohli ochutnat jídlo, které nám Modjeska rozdala na talíře. Nejvíc mi chutnal opečený zelený banán.           Bára

Tento workshop byl ve smyslu ochutnávání karibských jídel. Vyprávělo se také o denním životě na Curacao. Vyprávěla nám to Modjeska, která nám vše vyprávěla, jak se tam žije, jaké tam jsou tradiční oděvy a jak se vaří jejich jídla. Vše nám to překládala Radka, paní ze Slovenska. Moc se mi to líbilo, někdy je fajn se dozvědět, jak se žije u nás a jak se žije někde jinde. Bylo to perfektní.       Max

Praha hravě

Projektový den 19.10.2017 jsme strávili na Střeleckém ostrově.

"Na Střeleckém ostrově si nás převzaly instruktorky. Pak jsme udělali skupinky po 5 dětech. Instruktorky rozdaly do každé skupiny pracovní list. Pak nám dávaly otázky. Když někdo zodpověděl správně, získal pro svou skupinu zlatý peníz nebo diamant. Pak jsme měli pohybové akce a úkoly. Při otázkách jsme se dozvěděli spoustu zajímavých věcí."      Emma

"Hráli jsme hru, která spočívala v tom, že jsme odpovídali na otázky ohledně Prahy. Moc se mi líbila týmová hra. S kluky jsme měli dvanáct grošů, byli jsme druzí. Moc se mi to líbilo. Dozvěděl jsem se mnoho zajímavostí o Praze. Tento den hodnotím deset z deseti, počítám i zábavu."   Max

Střípky z vyučování

Ve fotogalerii si můžete prohlédnout několik fotografií z vyučování.

V hodinách slohu jsme probírali popis pracovního postupu, zaměřili jsme se na recept oblíbeného pokrmu. Anička s Johanem podle svého receptu i uvařili.

Při pracovních činnostech jsme dlabali dýni. Moc se nám povedla!

Během literatury jsme narazili na zajímavý text, který jsme dramaticky ztvárnili.

V hodinách výtvarné výchovy vznikají zajímavá výtvarná dílka.

Dny myslivosti

Ekosystém les byl naším tématem i 12.10.2017, kdy jsme navštívili zajímavou přednášku v Národním zemědělském muzeu. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých informací nejen o práci myslivců, ale i o lesní zvěři. Přednáška byla doplněna o ukázky vábení zvěře a myslivecké fanfáry. Na závěr jsme dostali vábničky a vyzkoušeli jsme si napodobit zvuky některých zvířat.

Den s lesníkem

Lesy hlavního města Prahy pro nás připravily velmi zajímavé dopoledne. V parku Stromovka jsme se 21.9.2017 na čtyřech stanovištích mohli seznámit s prací lesníků. Zjistili jsme, co může způsobit lýkožrout, jaké vybavení má mít správný lesník a jak se měří stromy. Nejvíce se nám líbilo setkání s živou sovičkou Bobinou.

Dopravní hřiště

V tomto školním roce se budeme snažit získat průkaz cyklisty. První lekce na dopravním hřišti se uksutečnila 11.9.2017. Nejprve jsme prošli školením o pravidlech silničního provozu a poté nás čekala jízda na dopravním hřišti na Vypichu. Někteří z nás měli zpočátku velké problémy s některými dopravními značkami a s řazením před křižovatkou. Věříme, že vše zvládneme a závěrečnou zkouškou nakonec úspěšně projdeme všichni.

 Rozvrh

  1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9.
Po Aj Cj M Cj   Vvj Vvj    
Út M Cj Vl Cj Tv        
St Cj M Hv Pří Aj        
Čt TH Tv M Pcj/Pc Cj        
Vl Aj Cj M Pří        

Fotogalerie

školní roky 2016/18


Dokumenty


Kontaktujte třídního učitele

Mgr. Lucie Soukupová

e-mail: lucie.soukupova@zsemydestinnove.cz


Kalendář akcí

Prohlídka školy

Žáci právě připravují videoprohlídku naší školy. Jak to u nás vypadá se zatím můžete podívat zde

Ema Destinnová

Ema Destinnová (1878 - 1930) byla světoznámá česká operní pěvkyně a všestranně vzdělaná osobnost.

Poprvé s obrovským úspěchem vystoupila v roce 1898 berlínské Dvorní opeře. Hostovala také v Londýně, Vídni, Praze či Paříži. V Metropolitní opeře v New Yorku zpívala mj. po boku Enrica Carusa. Dnes je v povědomí veřejnosti díky svému vyobrazení na dvoutisícikorunové bankovce.

více o Emě Destinnové