Jídelní lístek

Aktuální jídelní lístek pro základní a mateřskou školu najdete zde

 

MÉNĚ ZNÁMÉ PŘÍLOHY:

 

BULGUR, jde o nalámanou celozrnnou pšenici, která je už předvařená. Vyrábí se tak, že se pšenice nejprve vypere, usuší, podrtí na menší kousky a následně předvaří. Bulgur je lehce stravitelný a má příznivé nutriční hodnoty. A co víc, obsahuje minimální množství tuku.


DHAL, označuje půlenou luštěninu (čočku, hrách, cizrnu...). A také pokrm z jednoho hrnce, jehož základ tvoří loupané a půlené luštěniny, vařené doměkka a ochucené tradičním indickým kořením jako kurkuma, římský kmín, hořčičné semínko, garam masala, zázvor, česnek, mletý koriandr.


KUSKUS (7), je jednou ze základních potravin severoafrické kuchyně. Jedná se o spařenou a do kuliček tvarovanou krupici z pšenice, ječmene nebo prosa. Kuskus se při přípravě nevaří, ale zalévá vroucí vodou nebo vařícím pokrmem.


LEPENICE, vařené brambory smíchané se zelím a rozmělněné na kaši.


ŠOULET (20), pokrm má typickou vůni a chuť po hrachu s kroupami, použitém koření a osmažené cibulce. Hrách a kroupy jsou uvařeny doměkka. Použité suroviny: kroupy, hrách, sůl, olej, slanina, cibule, česnek, majoránka


 

MÉNĚ ZNÁMÁ JÍDLA:

BALKÁNSKÝ DŽUVEČ (22), jídlo z rýže, masa a zeleniny. Jídlo je tureckého původu a s tureckými výboji se rozšířilo po skoro celé Evropě. Název vychází z tureckého slova güveç, které označovalo kameninový kotlík, ve kterém se dusilo maso s různou zeleninou a kořením, které zrovna v daném ročním období či kraji byly k dispozici.


CIKÁNSKÁ HOVĚZÍ ROLÁDA, hovězí maso naplněné směsí mletého vepřového a hovězího masa, kapií, hráškem, měkkým salámem.


ČOČKOVÁ SEKANÁ S OŘECHY A ZELENINOU (36), zdravá čočková sekaná se spoustou zeleniny, ovesných vloček a semínek s glazurou z worcestrové omáčky, kečupu a přírodního cukru


HAMBURSKÁ VEPŘOVÁ KÝTA (16), jemná smetanová omáčka s kořenovou zeleninou, šunkou a sterilovanou okurkou.


HRÁCH PO MYSLIVECKU, dušený hrách s vepřovým masem, houbami a smetanou. Podávané s chlebem.


HUMMUS, arabský pokrm připravovaný z uvařené cizrny (římského hrachu) smíchané s tahinou, olivovým olejem, citronovou šťávou, solí a česnekem. Je považován za národní jídlo Izraele, velmi oblíbený je i na Středním východě (Libanon) a na Balkáně.


ITALSKÉ TĚSTOVINY ALLA ARRABBIATA, italské těstoviny se směsí z krájených rajčat, rajského protlaku, česneku a bazalky.


JITRNICOVÝ PREJT, upečená směs předvařených masných surovin (vepřové maso, vepřová játra) smíchaná s dalšími surovinami a přísadami (cibule, veka, česnek, majoránka, nové koření mleté). Upečený prejt má typickou vůni a chuť po použitých surovinách a koření.


KOVBOJSKÉ FAZOLE, uvařené fazole s klobásou v leču. Podávané s chlebem.


KRŮTÍ PO MYSLIVECKU, dušené krůtí maso v omáčce z kořenové zeleniny a hub.


KUŘE PO ZAHRADNICKU, porce kuřete přelité šťávou se zeleninou.


KUŘECÍ BURRITO BOWL aneb ROZLOŽENÉ BURRITO, burrito se běžně dává do placek a balí do velké tortilly. Někdy se zapéká se sýrem, jindy se jí jen zabalené. Je původem z Mexika a můžete si ho udělat v nekonečném množství variací.


KUŘECÍ GULÁŠ PO TRENTINSKU, kuřecí maso nakrájené na kostky, dušené na cibuli, majoránce a loupaných rajčatech.


KVĚTÁKOVÉ KARI S ČOČKOU, oblíbené jídlo „z jednoho hrnce“ - uvařená čočka, květák, kari pasta, kurkuma, zjemněné kokosovým mlékem


MAKEDONSKÝ TOKÁŇ, maso nakrájené na kostky dušené na česneku se zeleninou (paprika, rajčata, fazolový lusk).


MAMINČINO KUŘE (31), dozlatova upečené kuřecí stehýnko s přílohou těstovin smíchaných s drobně krájenými játry a na plátky krájenými žampiony.


MEXICKÝ GULÁŠ, kousky dušeného masa v načervenalé omáčce s hráškem, posypané sýrem.


MUSAKA, tradiční zapékaný pokrm, připravovaný v oblasti Balkánu nebo Blízkého východu. Nejznámější variantou je musaka řecká, která se skládá z vrstev mletého masa, které je podušené s cibulí a česnekem, lilku, rajčat a bešamelové omáčky. Někdy se zapéká taky s plátky brambor.


OKOUNÍK MOŘSKÝ (6, 9), maso okouníka je pevné a šťavnaté. Jeho chuť je jemná a maso obsahuje relativně málo tuku. Okouník mořský patří mezi několik druhů ryb, které jsou v angličtině obecně označovány názvem redfish. Tato ryba je snadno rozpoznatelná díky své křiklavě červené barvě.


PODĚBRADSKÉ VEPŘOVÉ MASO, dušené vepřové maso na kořenové zelenině a rajčatech. Smetanová omáčka ze zeleniny (mrkve, květáku a hrášku).


RUSKÁ HOVĚZÍ PEČENĚ (25), smetanová omáčka s kořenovou zeleninou a dušenými prolisovanými žampiony. (Hodně podobné svíčkové).


RŮŽOVÉ RIZOTO S ŘEPOU A ČERSTVÝM SÝREM, italské rizoto, které svou růžovou barvu získalo přidáním rozmixované červené řepy. Čerstvý sýr je vmíchán přímo do rizota.


SLOVENSKÁ POCHOUTKA, dušená směs kuřecího a vepřového masa na žampionech a leču.


UHERSKÝ GULÁŠ, Kousky vepřového a hovězího masa přelité omáčkou se zeleninovou vložkou a bramborami. Příloha : chléb nebo pečivo.


ZABIJAČKOVÝ GULÁŠ, vepřové maso a vnitřnosti nakrájené na menší kousky dušené na cibuli.


ZÁHORÁCKÝ ZÁVITEK (19), plátek masa potřený česnekem a plněný zelím.


ZBRUF je označení pro druh omáčky na bázi rajčat, která se hodí především k těstovinám, např. ke špagetám. Výborně chutná, trochu připomíná známou boloňskou omáčku. Mezi základní suroviny na přípravu zbrufu patří cibule, mletá paprika, mleté maso, rajčata nebo rajčatový protlak a z koření bazalka a oregano.


ZELENINOVÝ EINTOPF (33), jídlo z „jednoho hrnce“, patří k nejstarším německým tradičním jídlům. Jedná se o značně zahuštěnou polévku s různými přísadami, srovnatelné např. s bramborovou polévkou. Pokrm se skládá z různých druhů zeleniny.


ŽIVÁŇSKÁ Z VEPŘOVÉHO MASA, vepřové maso nakrájené na menší kousky dušené do měkka. Přidává se šunka, cibule, rajčatový protlak a brambory jako příloha.


PŘÍPRAVA JÍDLA:

 

NĚCO MÁLO Z JÍDELNÍČKU:

Kalendář akcí

Zápis do 1. třídy

16. 4. 2024 - 17. 4. 2024

Zápis do 1. ročníku pro šk. rok 2024/25 proběhne 16. a 17. 4. 2024 (14 - 18 hod.)

Prohlídka školy

Prohlídku naší školy ve fotografiích si můžete zobrazit zde.

Ema Destinnová

Ema Destinnová (1878 - 1930) byla světoznámá česká operní pěvkyně a všestranně vzdělaná osobnost.

Poprvé s obrovským úspěchem vystoupila v roce 1898 berlínské Dvorní opeře. Hostovala také v Londýně, Vídni, Praze či Paříži. V Metropolitní opeře v New Yorku zpívala mj. po boku Enrica Carusa. Dnes je v povědomí veřejnosti díky svému vyobrazení na dvoutisícikorunové bankovce.

více o Emě Destinnové