Na Madeiře cinkaly medaile

7. 11. 2022

Honza, Petr a Katka Váňovi patří mezi naděje moderního pětiboje. Na portugalské Madeiře o nich bylo slyšet a jsme moc rádi, že se můžeme pochlubit takto šikovnými žáky a absolventy školy.

V termínu od 24. října do 31. října probíhalo na portugalském ostrově Madeira mistrovství světa v triathle* a biathle** pořádané UIPM (Mezinárodní unie moderního pětiboje). Na toto mistrovství světa byl díky skvělým výkonům během letošního českého poháru mládeže v moderním pětiboji nominován i Jan Váňa.

Honzík se na Madeiře zúčastnil 4 závodů v rámci tohoto mistrovství světa. Hned první den ho čekal štafetový závod biathle v kategorii U11 (do 11 let), kde se svou týmovou parťačkou Mariankou Štegmannovou brali 2. místo a stali se tak vicemistry světa. Další den si zkusil zazávodit i se staršími soupeři v kategorii U13 (do 13 let) a v triathle smíšené štafetě i přes velkou konkurenci starších závodníků skončili na 14. místě. Po závodech smíšených štafet čekaly Honzíka ještě dva individuální závody. Nejdříve to byl závod triathle, kde se mu podařilo vybojovat krásné 5. místo a ve družstvech (vždy tři nejlépe hodnocení závodníci ze stejné země) spolu se svými týmovými partnery vybojovali nepopulární bramborovou medaili. V posledním individuálním závodě biathle na Madeiře obsadil pak krásné 6. místo, ale v závodech družstev se jim podařilo ukořistit bronzovou medaili.

Kromě Honzíka se mistrovství světa zúčastnili i jeho bratr Petr, který si přivezl bronzovou medaili ze štafetového závodu a také sestra Kateřina (bývalá žákyně naší školy), která se stala 2x mistryní světa (individuální závod biathle, závod družstev) a 3x vicemistryní světa (individuální závod triathle, závod družstev, štafeta).

*triathle – Závod odvozený z disciplín závodů v moderním pětiboji, při kterém závodníka čeká 2 x 300 m běhu, 2 x 25 m plavání a 2 x střelecká    položka z 5 metrů.

**biathle – Závod odvozený z disciplín závodů v moderním pětiboji, při kterém závodníka čeká 2 x 400 m běhu a 50 m plavání.

SMÍŠENÉ ŠTAFETY – Závodníci (vždy jeden chlapec a jedna dívka) absolvují půlku svého individuálního závodu.

TRAŤ – Běžecká trať byla na pláži, tudíž se běželo po písku a plavalo v moři.

 

Kalendář akcí

Prohlídka školy

Prohlídku naší školy ve fotografiích si můžete zobrazit zde.

Ema Destinnová

Ema Destinnová (1878 - 1930) byla světoznámá česká operní pěvkyně a všestranně vzdělaná osobnost.

Poprvé s obrovským úspěchem vystoupila v roce 1898 berlínské Dvorní opeře. Hostovala také v Londýně, Vídni, Praze či Paříži. V Metropolitní opeře v New Yorku zpívala mj. po boku Enrica Carusa. Dnes je v povědomí veřejnosti díky svému vyobrazení na dvoutisícikorunové bankovce.

více o Emě Destinnové