Pilotní testování žáků 1. - 2. ročníků na COVID-19

22. 2. 2021

Kromě informací, formulářů a videonávodů, zde naleznete i záznam videokonference k tématu testování žáků na COVID-19 na Praze 6

Dopis pro rodiče zde

Informovaný souhlas zde

Průvodka antigenního testu zde

 

 

Gargtest – PCR z kloktání:

 

Výtěr z nosu:

 

 

Vážení rodiče,

zažíváme období, které je pro všechny z nás mimořádně náročné. Za normálních okolností by budova naší školy byla plná žáků a učitelů, na cestu poznání by se každá třída vydávala v přímém kontaktu se svým učitelem, v tělocvičně by probíhaly dramatické sportovní bitvy, potkávali bychom se na chodbách nebo u oběda. To vše bohužel v posledních měsících platí jen z části, neboť pandemická situace v naší zemi se dlouhodobě nelepší a vládou zavedená opatření dovolují, aby školu navštěvovali pouze žáci prvních a druhých tříd.

Věřím, že stejně jako já cítíte potřebu, aby se věci brzy vrátily do normálních kolejí. Za celý učitelský sbor mohu upřímně sdělit, že si přejeme, abychom se znovu mohli setkávat s žáky ve třídách, mluvit spolu tváří v tvář, aniž by mezi námi byla studená bariéra obrazovek počítačů. Současně si ale uvědomujeme, že se tak musí stát při maximální ochraně zdraví nás všech – žáků i učitelů.

Proto se na Vás obracím s žádostí o zapojení se do pilotního testování na covid-19. Jde o projekt, který iniciovala městská část Praha 6, konkrétně radní pro školství Ing. Marie Kubíková. Po odborné stránce jej zaštiťují doc. MUDr. Marián Hajdúch, Ph.D., zakládající ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny Univerzity Palackého v Olomouci, a praktická lékařka MUDr. Ludmila Bezdíčková, která již několik let provozuje v Praze 6 vlastní ordinaci a možná zde se zdravotními obtížemi pomáhá i Vám a Vaší rodině. Cílem tohoto testu je srovnání dvou metod testování – PCR testu ze slin (Gargtest) formou samoodběru v domácím prostředí a antigenního testu z kraje nosu (bezbolestný, nikoli odběr z nosohltanu), který odebere odborný zdravotnický personál ve škole. Dále chceme zjistit, jak se k testování stavíte Vy, rodiče, a jak lze testování co nejbezpečněji a nejpříjemněji zorganizovat.

Budeme velice rádi, pokud k testování přihlásíte své dítě a podpoříte tak projekt, jehož souhrnné výsledky (samozřejmě anonymizovaně) budou sloužit ministerstvu zdravotnictví i školství k širšímu povědomí o covidové nákaze a o možnostech testování dětí. Projekt zároveň ukáže cestu, jakou bychom se mohli vydat, abychom uspíšili návrat žáků do škol – rychlé, jednoduché, bezbolestné a neinvazivní testování. V neposlední řadě bude informace o negativním výsledku antigenního testu i PCR znamenat vyšší bezpečnost (nižší pravděpodobnost přenosu infekce) při kontaktu vašich dětí v nadcházejících dnech, i tak ale doporučujeme dodržovat hygienická opatření. Otestujeme zároveň i paní učitelky, které o tento test projevily rovněž zájem.

 

Jak se lze zapojit?

· V úterý 23. 2. 2021 přinesou Vaše děti domů PCR test – test ze slin (Gargtest) s přesným popisem, jak při testování postupovat. Dále obdržíte návod na elektronické přihlášení k PCR testování, informovaný souhlas a přihlášku k antigennímu testu. Žádáme Vás o vyplnění jednoduchého elektronického dokumentu, který nám umožní laboratorní rozbor PCR testu ze slin, dále poprosíme o podpis informovaného souhlasu a o vyplnění písemné přihlášky k antigennímu testu.

· Ve středu 24. 2. ráno před snídaní provedete sami v domácím prostředí s dítětem samoodběr testu ze slin dle návodu. V originálním obalu nám jej děti spolu s vyplněnými dokumenty přinesou do školy.

· Ve středu 24. 2. 2021 ráno po příchodu dětí do školy si vybereme dokumenty i PCR slinný test. Poté bude probíhat výuka, během níž děti po jednotlivých třídách odejdou s paní učitelkou do tělocvičny, kde jim bude odborným zdravotnickým personálem proveden bezbolestný antigenní test z kraje nosu (nikoli hloubkový odběr z nosohltanu), který nyní používají školy v Rakousku. Do 15 minut bude známý výsledek.

· Pokud by Vašemu dítěti tento test vyšel pozitivně, okamžitě Vám zavoláme a požádáme Vás o vyzvednutí dítěte ze školy. Děti s pozitivním výsledkem testu prozatím vyčkají příchodu rodičů v samostatné třídě, kde s nimi bude přítomen některý z pedagogů.

· Cílem je, aby vše proběhlo v absolutním klidu a bez jakéhokoli stresu. Zdravotnický personál bude mít potřebné ochranné pomůcky a bude s dětmi jednat maximálně citlivě, po celou dobu testování bude s dětmi jejich třídní učitelka.

· Výsledek PCR testů ze slin lze očekávat do druhého dne, tj. do čtvrtka 25. 2. Bude Vám oznámen prostřednictvím SMS na zadané tel. číslo. Tento výsledek je rozhodující: pokud vyjde negativní, dítě se může vrátit do školy, pokud potvrdí pozitivitu dítěte, bude mu nařízena domácí izolace a Vás bude kontaktovat hygienická stanice, která s Vámi bude dále pracovat na trasování.

· Na závěr Vás požádáme o vyplnění krátkého anonymního dotazníku, který poslouží k dalšímu plánování kroků ke správnému nastavení testování. Výsledky tohoto anonymního šetření poskytneme ministerstvu školství a ministerstvu zdravotnictví k dalšímu zpracování.

Patříte-li Vy sami mezi zdravotnické pracovníky, uvítáme, když se na organizaci testování budete podílet jako dobrovolníci. V takovém případě se prosím obraťte na MUDr. Bezdíčkovou e-mailem na pbordinace@gmail.com.

Prosím, udělejme první rázný krok k tomu, aby nejen naše škola znovu plnohodnotně plnila své poslání a byla opět bezpečným místem, kde se bez obav můžeme všichni potkávat. Podpořme projekt, který má smysl.

Děkuji a přeji Vám hodně optimismu a zdraví.

S pozdravem

Mgr. Ota Bažant, ředitel školy

Kalendář akcí

Jarní prázdniny

1. 3. 2021 - 5. 3. 2021

Školní jídelna a školní družina mimo provoz; mateřská škola v omezeném provozu v budově Českomalínská.

Ve čtvrtek 18. 3. 2021 proběhne od 11:00 do 12:00 hodin videokonference s vedením školy, kde bude možné získat doplňující informace o provozu mateřské školy a odpovědi na dotazy k zápisu do MŠ.  Schůzka bude vytvořena pomocí programu Microsoft Teams a vstoupíte do ní prostřednictvím odkazu (viz níže) 

Zápis do školky

4. 5. 2021

Zápis proběhne 4. května 2021 od  13 - 17 hodin. Dokumenty a kritéria budou postupně zveřejněny.

Prohlídka školy

Prohlídku naší školy ve fotografiích si můžete zobrazit zde.

Ema Destinnová

Ema Destinnová (1878 - 1930) byla světoznámá česká operní pěvkyně a všestranně vzdělaná osobnost.

Poprvé s obrovským úspěchem vystoupila v roce 1898 berlínské Dvorní opeře. Hostovala také v Londýně, Vídni, Praze či Paříži. V Metropolitní opeře v New Yorku zpívala mj. po boku Enrica Carusa. Dnes je v povědomí veřejnosti díky svému vyobrazení na dvoutisícikorunové bankovce.

více o Emě Destinnové