Španělská kultura křížem krážem

9. 5. 2023

S žáky 9. tříd jsme navštívili interaktivní program věnovaný španělské historii, literatuře, osobnostem kultury, divadla, kinematografie, hudbě i jazyku.

 

Nejdříve jsme se vydali do slunné Andalusie. Muzikanti a tanečníci nás zasvětili do krásy flamenka, ukázali nám základní flamenkové styly a předměty jako bastón, mantón nebo bata de cola, které k flamenku patří. Kromě těchto předmětů si děti mohly samy vyzkoušet také nejtypičtější rytmické hudební nástroje a prvky, které se ve flamenku využívají: hra na cajón, palmas.

 

V několika dílnách a po menších skupinkách proběhl minikurz katalánštiny, galicijštiny a baskičtiny, krátký zeměpisný kvíz nebo literární okénko věnované perlám španělské literatury.

 

Zvládli jsme i průlet slavnými osobnostmi španělských dějin, umění a dokonce i sportu.

 

Nakonec jsme měli možnost ochutnat typické španělské speciality - tapas, sangrii (samozřejmě nealkoholickou) a jiné pochoutky.

Kalendář akcí

Prohlídka školy

Prohlídku naší školy ve fotografiích si můžete zobrazit zde.

Ema Destinnová

Ema Destinnová (1878 - 1930) byla světoznámá česká operní pěvkyně a všestranně vzdělaná osobnost.

Poprvé s obrovským úspěchem vystoupila v roce 1898 berlínské Dvorní opeře. Hostovala také v Londýně, Vídni, Praze či Paříži. V Metropolitní opeře v New Yorku zpívala mj. po boku Enrica Carusa. Dnes je v povědomí veřejnosti díky svému vyobrazení na dvoutisícikorunové bankovce.

více o Emě Destinnové