Příběhy našich sousedů

21. 6. 2021

Žáci z osmých a devátých ročníků se každoročně zapojují do projektu Příběhy našich sousedů, které organizuje nezisková organizace Post Bellum. V tomto školním roce se žáci zaměřili na život kytaristy Joea Karafiáta.

Jsme pětičlenný tým žáků z 8. ročníku a společně s paní učitelkou Magdalénou Kafkovou jsme se zapojili do projektu Příběhy našich sousedů. Zaujal nás příběh českého zpěváka a kytaristy Joea Karafiáta a rozhodli jsme se zmapovat jeho životní cestu.

Už během prvního setkání jsme zjistili, že jsme si dobře vybrali, Joe je zábavný a veselý člověk s bohatým životním příběhem.

„Před prvním setkáním s panem Karafiátem jsem byl nervózní. Ani nevím proč. Nakonec jsem zjistil, že je to velmi sympatický muž. Naše společné předvánoční posezení jsme si oboustranně užili," říká Radan, žák osmé třídy.

Joe nám vyprávěl o svém dětství a mládí, které prožil v socialistickém Československu. Ve dvaceti letech se s přáteli rozhodl emigrovat do Anglie, kde se živil jako učitel hry na kytaru a koncertováním v londýnském metru. Po dvou letech se přestěhoval do Kanady, kde se stal součástí místní hudební scény. Joeovi se v Kanadě líbilo a popsal místní lidi jako otevřenější než v Anglii.

Začátkem 90. let se Joe vrátil zpět domů do Československa kvůli nemoci své maminky. Stále ale cestoval po celém světě a koncertoval. V Praze hrál s kapelou Garáž a v roce 1997 ho Honza Brabec, bubeník legendárních The Plastic People of the Universe, pozval, aby si s nimi zahrál jako host. Po nějakém čase byla Joeovi nabídnuta možnost stát se stálým členem The Plastic People of the Universe a díky tomu se několikrát setkal i s tehdejším prezidentem Václavem Havlem.

 

 

 

A co na přípravu a realizaci projektu říkají členové našeho týmu?

Příprava i realizace projektu byla náročná, ale moc nás bavila. Byla to zajímavá zkušenost a setkání s inspirativním člověkem, který toho hodně zažil. I přes komplikace spojené s koronavirem se nám podařilo práci na projektu dokončit, poznali jsme spoustu nových lidí, kteří nám pomáhali.

Na konci rozhovoru nám Joe sdělil své životní heslo: „Nemějte strach," které odpovídalo jeho bohatému životu, kdy musel často riskovat. Jsme rádi, že jsme se díky projektu Příběhy našich sousedů měli možnost s Joem setkat a netradičním způsobem jsme tak mohli poznat část naší moderní historie.

 

Projektový tým: Marika Kolářová, Ondra Hlubuček, Theo Dian, Radan Tutko, Eliška Kuncová

Kalendář akcí

Prohlídka školy

Prohlídku naší školy ve fotografiích si můžete zobrazit zde.

Ema Destinnová

Ema Destinnová (1878 - 1930) byla světoznámá česká operní pěvkyně a všestranně vzdělaná osobnost.

Poprvé s obrovským úspěchem vystoupila v roce 1898 berlínské Dvorní opeře. Hostovala také v Londýně, Vídni, Praze či Paříži. V Metropolitní opeře v New Yorku zpívala mj. po boku Enrica Carusa. Dnes je v povědomí veřejnosti díky svému vyobrazení na dvoutisícikorunové bankovce.

více o Emě Destinnové