Výsledky pilotního testování žáků na COVID-19

26. 2. 2021

Vyjádření paní radní pro školství Prahy 6 Marie Kubíkové

Na základě antigenního testu Lepu Medical bylo pozitivně testováno pouhé jedno dítě, tento výsledek byl pomocí Gargtestu PCR potvrzen. Žádný další pozitivní test nebyl detekován, jen jedno jediné dítě, kterému přejeme brzké uzdravení. Všechny testy byly porovnány antigen x PCR, je tudíž jasná jejich průkaznost.

Z téměř 400 dětí našich tří základních škol a jedné mateřské školky je to skvělý výsledek, který se však ve světle dnešních dnů jeví jako mimořádný. Vláda chce opět uzavřít mateřské a základní školy. Velké podniky však opět pojedou dál, chápu, že průmysl je důležitý a ekonomika je na lopatkách. Přesto musím s veškerou důrazností říci: "Děti jsou na prvním místě!" Pokud uzavřít vše, tak opravdu vše a důsledně.

 

Jaké z testování a ze současné situace vyvozuji závěry?

1) V našich školách nemáme skrytá ohniska viru, nemáme bezpříznakové děti.

2) K šíření dochází zejména v pracovních kolektivech, kde není prováděno preventivní testování ani trasování. Lidé už nemají sílu dodržovat veškerá opatření při pohledu na politiky, kteří je sami nedodržují.

3) Nefunguje chytrá karanténa, PES ani eRouška.

4) Jsem vděčná, že se konečně mohou registrovat naši učitelé a je jim umožněno očkování, velká většina se po této možnosti dlouhodobě ptá. Škoda, že to nepřišlo dřív.

5) Antigenní test Lepu Medical není, podle mého názoru, vhodný pro samoodběr, ani pro odběr ve škole. Je to miniinvazivní forma, která vyvolává u dětí obavu, zejména u těch, které již podstoupily odběr z nosohltanu. Bez asistence medika nebude vykazovat tento test zdaleka takovou přesnost, jaká se nám podařila docílit v našem testování, kde stěr prováděli lékaři nebo medici. Malé dítě nezavede štětičku dostatečně hluboko do nosu ani nebude tak důkladné při stěru. Rozhodně stěr neprovede tak hluboko, jak naznačuje značka na tyčince, která evidentě nezohledňuje věk dítěte. Učitelé by tento úkon také provádět neměli, nejsou k tomu vyškoleni, ani zmocněni, není vyřešena likvidace bioodpadu.

6) Pokud máme ve školách používat antigenní testy, tak jiného, vhodnějšího typu. Je nutné zvážit, zda by nebylo cenově srovnatelné testovat méně často, avšak přesněji metodou PCR.

7) Je otázkou, zda je nutné testování plošné, nebo jej lze nastavit lokálně tam, kde se výskyt Covid potvrdí.

Jsem velmi zvědavá na dotazník, který brzy rodičům, dětem i učitelům rozešleme. Předem jim děkuji za vyplnění.

 

Na záver opět čísla z celé Prahy 6:

  • 4 třídy z 15 základních škol P6 jsou v karanténě;
  • 16 oddělení z celkem 33 mateřských škol je v karanténě;
  • 76 dětí je pozitivních;
  • 359 dětí ZŠ i MŠ je v karanténě, přičemž celkem navštěvuje školy a školky nyní cca 5 tisíc dětí.

Karantény jsou konečně nařizovány opravdu přísně a je to správný postup.

  • 19 pedagogů je pozitivních, 12 provozních zaměstnanců;
  • téměř 50 zaměstnanců škol a školek je v karanténě.

 

Děkuji všem, kteří nás podporují, všem rodičům, kteří mají pochopení pro dlouhodobé obtíže, které tuto nelehkou dobu provázejí. Dětem vzkazuji: "Jste hrdinové této doby, téměř rok trvající distanční vzdělávání pro vás znamená přerušení mnohých přátelství, každodenní těžky boj s technikou, nefunkční wifi a mnohdy i nepřítomností rodičů, kteří jsou v čase vaší výuky v práci.

Držme si všichni palce.

Kalendář akcí

Prohlídka školy

Prohlídku naší školy ve fotografiích si můžete zobrazit zde.

Ema Destinnová

Ema Destinnová (1878 - 1930) byla světoznámá česká operní pěvkyně a všestranně vzdělaná osobnost.

Poprvé s obrovským úspěchem vystoupila v roce 1898 berlínské Dvorní opeře. Hostovala také v Londýně, Vídni, Praze či Paříži. V Metropolitní opeře v New Yorku zpívala mj. po boku Enrica Carusa. Dnes je v povědomí veřejnosti díky svému vyobrazení na dvoutisícikorunové bankovce.

více o Emě Destinnové