Stávka 27. 11.

27. 11. 2023

Vyjádření stávkového výboru zaměstnanců ZŠ a MŠ Emy Destinnové.

Vážení rodiče,

většina zaměstnanců naší školy se připojuje k jednodenní stávce, kterou na 27. 11. 2023 vyhlásil Českomoravský odborový svaz pracovníků školství s názvem Den protestů ČMKOS „Za lepší budoucnost ČR“.

Dostali jsme slib, že školství bude v našem státě prioritou a zajistí našim dětem lepší budoucnost. V návrhu státního rozpočtu školství na příští rok ale chybí několik desítek miliard. Jak se tento fakt odrazí ve školách?

• Sníží se počet ostatních pedagogických pracovníků, tj. počet vychovatelek a především asistentek pedagoga. Důsledkem bude omezení práce s dětmi s podpůrnými opatřeními, nebude možná diferenciace výuky v takové míře, jako je nyní. Zhorší se výsledky procesu integrace a inkluze.
  • Omezí se práce školního speciálního pedagoga.
  • Do rozpočtu nebyly zahrnuty peníze (6,8 miliard) na plné úvazky nepedagogických pracovníků, tj. školník, pracovníci kuchyně a úklidu, administrativní pracovníci. Je vůbec možné, aby se škola bez těchto pracovníků obešla?
  • Nedostatek prostředků bude mít vliv na vybavenost škol novými pomůckami, učebnicemi. (Nezajistíme tak např. rozvoj v oblasti digitálních dovedností.)
  • Zvýší se počty žáků ve třídách na jednoho učitele. Možnost rozvíjet každé dítě, žáka individuálně bude tak nedostatečná.
  • Nebudeme moci žáky dělit do menších skupin (např. na výuku cizích jazyků), žáci tudíž nebudou mít možnost se v daných vzdělávacích oblastech dostatečně rozvíjet.

Takovou budoucnost pro Vaše/naše děti nechceme. Věříme, že ani Vy ne.