Příběhy našich sousedů

7. 5. 2022

V letošním školním roce jsme se opět zapojili do vzdělávacího projektu neziskové organizace Post Bellum. Nadšená pětice žákyň z  8. a 9. ročníku si vyzkoušela dokumentaristickou práci se vzpomínkami pamětníka.

Na projektu Příběhy našich sousedů jsme začaly pracovat v říjnu 2021. Nejdříve jsme si zjistily informace o panu prof. Tomáši Pačesovi,  abychom následně mohly vytvořit vhodné otázky k osobnímu rozhovoru.

Prof. Tomáše Pačese, uznávaného hydrogeologa, divadelníka a ilegálního skauta, jsme navštívily osobně a v milé atmosféře jeho útulného domova jsme nahrály rozhovor. Bohužel jsme se kvůli pandemické situaci nesetkali všichni. Od prosince jsme zpracovávaly scénář k rozhlasové reportáži, který nám dal hodně zabrat, protože všechny informace o životě našeho pamětníka byly moc zajímavé.

Závěrečná slavnostní prezentace Příběhů našich sousedů proběhla 9. 3. 2022 v secesním sále restaurace Na Marjánce. Pracovat na projektu nás bavilo, moc jsme si to užily, naučily jsme spolupracovat a získaly plno nových zkušeností.

zprava: Nikola Fábry, Barbora Krejčí, Marie Jeřábková, Prof. Tomáš Pačes, Lada Stašková, Sophie Dudaško, Mgr. Magdaléna Kafková

Ukázka ze scénáře k rozhlasové reportáži:

Pan Tomáš Pačes se narodil v rodině lékaře v Praze těsně před 2. světovou válkou. Své mládí prožil v Nuslích, kde dříve místo Nuselského mostu byly hradby, na kterých probíhaly nebezpečné boje mezi vinohradskými, nuselskými a pankráckými kluky.

„My jsme po nich házeli dlaždičky a oni po nás stříleli prakem.“

Celým životem ho provází skauting.

„Můj spolužák mě vzal do skauta, začal jsem chodit na skautské výlety, každý víkend se chodilo.“

Pan Pačes se postihu za ilegální skauting nebál. Jejich zkušený vedoucí,  přezdívkou Braťka, dával klukům jednu důležitou radu.

„Kluci s tím skautingem neblbněte, hlavní je výchova těch mladých kluků a ten skautský život. Jestli se to jmenuje skauting nebo ne, to už je jedno. Takže on nás varoval. My jsme strach neměli a byli jsme často nerozumní.“

Po základní škole nemohl jít studovat, protože jeho rodina byla proti komunistickému režimu. Dostal místo toho umístěnku do dolů.

„Tatínek měl známého šoféra, který řídil auto pro nějakého komunistického papaláše. Tatínek si mu postěžoval, že nemůžu jít do školy a jestli by se za mě nějak nepřimluvil, jestli by to nějak nemohl zařídit s tím člověkem. A jemu se to doopravdy podařilo.“ Tomáš začal studovat na geologické průmyslovce. (kráceno)

Projektový tým: Nikola Fábry, Barbora Krejčí, Marie Jeřábková, Lada Stašková, Sophie Dudaško pod vedením Mgr. Magdalény Kafkové

více naleznete zde

píseň Štastná ústa ve spolupráci se Sputniky při napsání rokenrolového pásma "Kámen a rohlík"

Prohlídku naší školy ve fotografiích si můžete zobrazit zde.