4. C

Třídní učitelka: Mgr. Pavla Obstová

50 let s Čtyřlístkem

Český komiks Čtyřlístek letos slaví 50 let od svého vzniku. A protože v našem třídním čtenářském koutku máme jeho příběhy, jeli jsme se do Muzea hl. m. Prahy podívat na interaktivní výstavu o Fifince, Bobíkovi, Myšpulínovi a Pinďovi.

Lesopark Cibulka

V pátek 14. června jsme se za přírodou a poznáním vydali do lesoparku Cibulka. Paní lektorka pro nás měla připravenou spoustu úkolů. Plnili jsme je ve skupinkách, vítězové získali malou odměnu.

Beseda a muzeum Roztoky

Po úterním testování ČŠI z matematiky a přírodovědy a středečních testech z dopravní výchovy jsme si ve čtvrtek udělali odpočinkový den                                                 ... beseda s paní Pelantovou o budování škol v Nepálu postiženém v r. 2015 zeměstřesením ... vlakem do Roztok ... výstava Zachuchleno ... animační dílna ... řádění v herně ... bezva den   ;-)

Doba Karla IV.

V Domě U Zlatého prstenu v Týnské ulici jsme se přenesli do doby Karla IV. Pomyslně jsme navštívili trh a písařskou dílnu, mohli jsme si vyzkoušet středověký oděv a seznámili jsme se s významnými stavbami té doby. Závěr patřil středověkému dvorskému tanci.

Dopravní hřiště

Absolvovali jsme poslední lekci a v květnu nás čekají testy. Držte nam palce :o)

Lipany

V úterý 9. dubna jsme se v Divadle Minor ocitli v době husitských válek. S hlavním hrdinou Jankem Tlamkou jsme se od počátečních ideálů dostali až ke smutnému konci husitského hnutí i jeho života. Viděli jsme, jak se dobrá myšlenka může zvrhnout a přinášet lidem neštěstí. Od dvou pánů průvodců jsme se také o husitství dozvěděli spoustu informací a několik z nás si dokonce zahrálo na jevišti.

Projektový den

Dopoledne projektového dne 2. dubna jsme strávili ve Světě deskových her. Zahráli jsme si hry zaměřené na logiku, přemýšlení, strategii, rychlost i trpělivost. Je skvělé sdílet s kamarády radost ze hry.

Staré pověsti české

V dějepisném učivu ve vlastivědě už jsme se dostali k příchodu Slovanů na naše území. Staré pověsti české nám úžasně společně s nápaditými loutkami představily herečky Kateřina Tichá a Kateřina Tschornová. Poučili jsme a zároveň báječně pobavili.

Národní technické muzeum

Dnešní dopoledne, pátek 1. března, jsme si skvěle užili v NTM. Ve dvou skupinkách jsme podnikli prohlídku Rudného a uhelného dolu. Ta byla neskutečně zajímavá, a to i díky úžasnému panu průvodci. Ve zbylém čase jsme si prohlédli expozice a zapisovali jsme si, co nás zaujalo nebo se nám líbilo. Ve škole si pak zapisky porovnáme.

Muzeum hlavního města Prahy

Ve středu 13. února jsme navštívili muzeum na Florenci. V expozici Pravěk jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informací z našich nejstarších dějin. Některé exponáty jsme si mohli i osahat a své znalosti si ověřit na pracovním listu. V suterénu muzea jsme pak zhlédli 3D film vytvořený podle Langweilova modelu Prahy. Ten jsme si na konec na živo i prohlédli.

Listování

Zábavnou formou literárního čtení nám herec Lukáš Hejlík s kolegyní představili  knihu Aleny Ježkové  Dračí polévka. Doporučujeme ;-)

Dopravní výchova

I v zimě pokračujeme ve výcviku na dopravním hřišti. Tentokrát teoreticky, ale zábavně s paní lektorkou nebo na interaktivní tabuli, abychom zvládli závěrečný test.

Národní zemědělské muzeum

Národní zemědělské muzeum je plné zajímavých expozic. Zamířili jsme především do částí Voda v krajině a Lesníkův rok, ale nahlédli jsme i do historie zemědělství, v Laboratoři ticha jsme pronikli do nitra  roslin a také jsme si užili krásnou střešní vyhlídku.

Projekt Ekologie

Chránit naše životní prostředí a přírodu by mělo být pro každého samozřejmostí. Své znalosti k tomuto tématu jsme si osvěžili a nové zajímavé informace jsme získali na přednáškách o materiálech nahrazující plasty a o recyklaci.

Sněhová královna

V divadle Minor jsme zhlédli představení Sněhová královna. S Gerdou jsme cestou za záchranu Kaie prožívali velké dobrudružství. Setkala se s květinovou čarodějnicí, s paní vránou, s loupežníky, až jí nakonec pomohl obětavý, ale také vtipný sob. Mohli jsme se také vyfotit s muzikanty, kteří živě představení doprovázeli.

Povídání s panem Špačkem

Při příležitosti oslav stoletého výročí naší státnosti navštívil naši třídu pan Ladislav Špaček. Vyprávěl nám o Václavu Havlovi a přidal své zážitky z doby, kdy pro našeho prvního českého prezidenta pracoval.

Klíčení fazolí

V přírodovědě jsme při pokusu sledovali, co potřebují semena ke klíčení. Podařilo se nám naklíčit fazole. V hlíně nám vyrostly krásné rostliny.

Republika stoletá

V rámci projektového dne jsme navštívili výstavu Tady nová republika v Národním pedagogickém muzeu. Dozvěděli jsme se informace o vzniku samostatné ČSR, ale také jak to před sto lety vypadalo ve školách.

D21

V divadle D21 jsme se ve veselém představení podle Jana Wericha Fimfárum dozvěděli, co znamená "Až opadá listí z dubu", a v následující dílně jsme přemýšleli, jaké  mohou mít lidé závislosti.

Dopravní hřiště

Čtvrtá třída se hladce rozjela a my jsme si vyjeli na dopravní hřiště na Vypich. Těšíme se, že na konci školního roku všichni získáme cyklistický řidičský průkaz ;-)

školní rok 2018/19

školní rok 2017/18