8. D

Třídní učitel: Mgr. Matěj Měchura

Škola v přírodě

Seznam věcí:

Potvrzení od lékaře

Bezinfekčnost

Kartička VZP

Penzion: přezůvky, tepláky, mikina, trička, pyžamo, spodní prádlo

Turistika: boty 2x, kalhoty, kraťasy, trička, mikina/svetr, bunda, pláštěnka, čepice/kšiltovka

Ostatní: pravidelné léky, batoh, láhev na pití, brýle, hygienické potřeby - kartáček, pasta, ručník, šampón, opalovací krém, sušenky, kapesné, penál, kniha, hry, baterka, nabíječka

 

Vážení rodiče,
škola v přírodě se uskuteční v termínu pondělí 13. 5. až pátek 17. 5. 2019 v Teplicích nad Metují. Ubytováni budeme v Penzionu Metuje. Doprava bude zajištěna vlakovým spojem. Odjezd z hlavního nádraží v 8:06, sraz v 7:35 hodin v budově hlavního nádraží (u prodeje jízdenek). Příjezd plánován na pátek v 11:50 hodin zpět do Prahy na hlavní nádraží. Doporučuji se zabalit do krosny a volit oblečení pro turistiku a pohyb v lese. Kapesné dle potřeby žáka, veškeré plánované aktivity budou zahrnuty v ceně. Počítejte prosím i s variantou, že v případě závažnějšího onemocnění, zranění nebo výrazného průšvihu, si pro dítě budete muset přijet. Samozřejmostí je i odevzdání prohlášení o bezinfečnosti a vyjádření lékaře (formuláře budou ke stažení na webových stránkách školy, konkrétně v naší třídě).V případě jakéhkoliv dotazu jsem vám k dispozici.

 

Projektový den - horolezení a práce s videem

Dubnový projektový den jsme ladili ve sportovním duchu. Navštívíli jsme na dvě hodiny lezecké centrum v Praze Ruzyni. Zde byla možnost vyzkoušet bouldering i klasické lezení na umělé stěně s jištěním. Žáci si v průběhu celého dopoledne pořizovali videa a po návratu do školy pracovali v PC učebně na jejich zpracování. Pomocí online programu si videa nastříhali a sestavili do krátkého klipu. 

video zde

 

LiStOVáNí

Lukáš Hejlík, Co pro mě znamená Listování? 

"Nebudu přehánět - dítě! Stál jsem u jeho porodu, zbavoval ho všech dětských nemocí a dostal ho na současou úroveň. Jsem taky rád, že díky němu udržuju styk s kamarády z divadel, které jsem opustil - Pavlem a Věrkou z Českých Budějovic a Alanem a Lenkou z Brna. LiStOVáNí je velice ambiciózní projekt, který naprosto bezkonkurečně (alespoň za tu dobu co existuje) představuje aktuální literaturu uvolněnou formou. Baví nás objevovat nové věci, nové žánry, styly. Osobně mě baví i dětská LiStOVáNí, přímo rozsekávají reakce puberťáků, kteří přicházejí s despektem a odcházejí s důvěrou k nám, tedy i ke knize, čtenářství. Zažil jsem v životě už velké kotrmelce, ale LiStOVáNí se mnou jde jako nejvěrnější partner!"

více zde

Vánoce

Na začátku prosince jsme úspěšně zvládli projektový den - vánoční dílnu a poté vánoční trhy. Poslední den jsme absolvovali procházku na Staroměstské náměstí a poté jsme společně navštívili kino, ve kterém jsme shlédli novou pohádku Čertí brko.

Recyklace

V prosinci jsme se zúčastnili přednášky o recyklaci, kterou zajistila firma EKO KOM. Žáci se seznámili zábavnou formou se správným tříděním odpadu a shlédli několik poučných videí.

Projektový den pro páté třídy

V listopadu také proběhl projektový den pro pátý ročník naší školy na téma "Republika stoletá". Naše třída měla za úkol seznámit žáky pátých tříd s historií našeho státu pod vedením paní učitelky Dubšíkové. Žáci si připravili poutavé prezentace doplněné o videozáznamy, tajenky a soutěže. Projekt se dětem velmi povedl.

Schola Pragensis

V listopadu navštívila naše třída veletrh středních škol ve na Vyšehradě, kde měli žáci možnost nasbírat spoustu propagačního materiálu ohledně škol, měli šanci se zeptat na studium a vstupní požadavky a postupně si tak utřídit rozhodnutí, kam směřovat po základní škole.

Bankéři jdou do škol

V průběhu října absolvovala naše třída přednášku, která byla zaměřena na kyberbezpečnost a osvětu v oblasti financí. Přednášející byl pan ředitel IT oddělení (z Expobank CZ, a.s.).

Projektový den

Radnice Chýně na Praze-západ nechala sprejery pomalovat šedesátimetrovou betonovou zeď. Graffiti vzniklo jako součást oslav 100. výročí založení Československa. Projekt vznikl po vzoru Berlínské zdi, jejíž trosky také pokryly výtvory sprejerů. Díky její rozloze mohli umělci téma výročí republiky rozvést do deseti částí.

Obraz začíná českou hymnou a pokračuje dekádami od roku 1918 až do roku 2018. Obrazy se od sebe různí svojí atmosférou. Jinak barevná jsou šedesátá léta a jinak devadesátá. Hlavním tématem projektu není jen připomenout důležité události československé a české historie, ale zdůraznit vše, na co by měli být Češi hrdí.

Na webu obce Chýně brzy vznikne interaktivní stránka, kde budou jednotlivé výjevy popsány. My jsme však tvůrce stránek předběhli a v rámci projektového dne „Republika stoletá“ se vydali toto dílo rozluštit. Žáci pracovali s předem připraveným textem, z něhož měli vybrat to nejpodstatnější a k jednotlivým obrazům získané informace ostatním předat (to se nám v jednotlivým případech dařilo lépe a někdy hůře). Po návratu do školy jsme ještě získané informace utužili vytvořením výtvarné koláže.

Adaptační den

V druhé polovině září jsme strávili pět hodin herními a sportovními aktivitami, abychom sdružili třídní kolektiv.školní rok 2018/19


školní rok 2017/18


školní rok 2016/17


 


Mgr. Matěj Měchura

e-mail: matej.mechura@zsemydestinnove.cz


Kalendář akcí

Prohlídka školy

Žáci právě připravují videoprohlídku naší školy. Jak to u nás vypadá se zatím můžete podívat zde

Ema Destinnová

Ema Destinnová (1878 - 1930) byla světoznámá česká operní pěvkyně a všestranně vzdělaná osobnost.

Poprvé s obrovským úspěchem vystoupila v roce 1898 berlínské Dvorní opeře. Hostovala také v Londýně, Vídni, Praze či Paříži. V Metropolitní opeře v New Yorku zpívala mj. po boku Enrica Carusa. Dnes je v povědomí veřejnosti díky svému vyobrazení na dvoutisícikorunové bankovce.

více o Emě Destinnové