5. B

Třídní učitelka: Ing. Martina Hromasová

Naše smysly

Kapitolu o smyslové soustavě si děti očichaly, ohmataly a naposlouchaly vlastními smysly.

Exkurze do Masarykovy střední školy chemické

Nejprve jsme si od studentů 3.ročníku poslechli zajímavé referáty zaměřené na ekologii, pak nás paní Hyklová vzala do laboratoře, kde si děti vyzkoušely pokusy. Moc jí za to děkujeme.

Svět deskových her

Po Velikonocích se někteří potili u přijímacích zkoušek, ale zbytek třídy také nezahálel. Děti si namáhaly mozečky u hlavolamů, cvičily postřeh, paměť, poměřovaly znalosti nejrůznějších faktů, nebo spolupracovaly při kooperativních hrách, či přicházely na kloub detektivní zápletce. Většina byla ve Světě deskových her poprvé, ale ne nutně naposledy. Ochotný pan majitel děti jistě rád znovu přivítá.

Jaro děla pokusy, vystrkuje krokusy...

...v 5.B se však zazelenaly hlavy. Narostla jim pěkná číra :-)

Kuličková dráha

Záměr dobrovolně se o přestávce zabavit kuličkovou dráhou úplně nevychází (fotbálek je fotbálek). Jednou to tak proto bylo nařízeno "shora", a navíc si děti procvičily probíranou látku z matematiky - spočítaly průměrný čas, za jaký kulička labyrintem projede.

Návštěva NTM

Kromě starodávných dopravních prostředků děti zaujala především prohlídka dolu. Možnosti umazat se od černého uhlí prostě nešlo odolat. A zatelefonovat si z funkčního telefonu z roku 1935 byl také zážitek!

Obrázkový slovník

Pro své nové spolužačky z Ukrajiny děti hned první den (během výtvarné výchovy) nakreslily obrázkový slovník, aby se co nejdříve spolu dorozuměly.

Masopust

Poslední únorový den zasedly do lavic vodník, námořník, kočička, Želvy Ninja a jiné "příšerky a příšeři".

Vaření

Dnes mnozí objevili prostory školy, o kterých neměli dosud tušení. Oběd pro celou školu by zde uvařit nešel, ale avokádovou pomazánku zvládla šikovná 5. B bravurně. Obložené talíře vypadaly lákavě a chutnalo to skvěle.

Výtvarná výchova jinak

Aby novoroční přání "hodně zdraví" nezůstalo jen prázdnou frází, vyzkoušeli jsme si, jaké by to bylo, kdybychom neměli to štěstí, nebyli zdraví, ale hendikepovaní, a kreslit jsme mohli např. jen ústy nebo nohou... Byl to zážitek!

Vánoce

K příjemné vánoční atmosféře děti přispěly nemalou měrou. Na návrh, který vzešel z naší 5.B, byl školní stromeček ozdoben na téma pohádky O dvanácti měsíčkách. Naše třída vyráběla sněhové koule a rampouchy. V soutěži škol Prahy 6 jsme získali pohádkové 2. místo. Dárečky se pak ve třídě rozdávaly u společnými silami vytvořeného betlému, nástěnku a okna zdobily pečlivě vytvořené vystřihovánky. Ze svačinových krabiček tentokrát zavonělo cukroví.

Bruslení

Díky DDM Prahy 6 jsme duševní zážitky mohli vyvážit sportem. Tělo jsme si protáhli při bruslení na Vypichu.

Národní divadlo

Aktivity národních obrozenců a slavná jména umělců 19.století jsme si připomněli prohlídkou historické budovy Národního divadla. Vzali jsme to důkladně od základních kamenů, přes posezení v hledišti, až po trigy na střeše.

Radek Pilař

S různými formami výtvarné práce ilustrátora Radka Pilaře seznámily děti dvě lektorky ve Ville Pelle v rámci výstavy 90.výročí jeho narození. Děti si poté formou koláže vytvářely vlastní fantazijní bytosti.

Botanická zahrada

Jak se rostliny tropického podnebného pásu přizpůsobují svému životnímu prostředí jsme šli zjišťovat do botanické zahrady Na Slupi.

Česká mše vánoční

Zkraje adventu jsme se šli vánočně naladit poslechem České mše vánoční od Jana Jakuba Ryby. Tuto tradiční skladbu v kostele sv. Vojtěcha Arcibiskupského kněžského semináře v Dejvicích zazpívali a zahráli studenti Gymnázia Evropská.

Bubnování v hodině HV

Planetárium

Ve škole jsme vzpomínali, kdo si co zapamatoval ze zajímavého programu v planetáriu. Někdo si vzpomněl na nejjasnější hvězdu Sirius v souhvězdí Velký pes, jiní se snažili sestavit Velkou medvědici a najít Polárku v Malém medvědovi nebo si na tabletu našli jiné souhvězdí.

Horniny 

Abychom si nepříliš záživnou látku o horninách zpříjemnili, zkusili jsme si pokus se sopkou. Pomohlo nám to si zapamatovat, že žula je vyvřelá hornina sopečného původu.

Video

Poznáváme další architektonické slohy

Za renesančním sgrafitem jsme vyrazili na konci 4. třídy k Schwarzenberskému paláci. Na začátku 5. třídy jsme si zkusili sami sgrafito vytvořit a navázali jsem poznáváním baroka v kostele sv. Mikuláše na Malé Straně.

Výuka mimo budovu školy

Pokud je to možné, snažíme se sportovat venku, využíváme např. blízkou Stromovku.

4.B

Gotika na vlastní oči

V květnu jsme šli na vlastivědnou vycházku k chrámu sv.Víta. Počasí nám přálo, děti poznaly funkci chrličů, později se vyjasnilo, sluneční paprsky procházející barevnými vytrážemi byly působivé.

Velikonoce

I při distanční výuce ve 4.B v hodinách českého jazyka jsme se zaměřili na staročeské zvyky a tradice Velikonoc. Při modrém pondělí, šedivém úterý i na škaredou středu jsme si připomněli velikonoční symboly a koledy.

Pohanští bohové 4.B

Abychom si lépe zapamatovali, co to je pohanské náboženství, vytvořili jsme si každý svého bůžka...

Bůh Žroutíkchrání před hladem psy. Oběti (sladkosti a pamlsky) se nosí 2x týdně k soše Žroutíka

Bůh lesa Woodmeňák – chrání lesní zvířata, jako oběti mu přinášejí kaštany a lesní plody.

Bůh Ovozel - bůh úrody. Má chránit před škůdci a nepříznivým počasím. Lidé mu obětují část úrody a džbánek vody, která má zajistit dostatek vláhy.

Bůh Ajťák - chrání před útoky hackerů a obětí může být jakákoliv technika. Třeba telefon nebo ps5 = playstation 5

Bohyně RADOSTI - chrání před smutkem a špatnou náladou. A přinášíme mu oběti - jako jsou úsměv, pohlazení, objetí, květiny, dobrou náladu.

Bůh času - Místo rukou má dva velké hady. Místo hlavy má budík. Má korunku. Má rád, když hodinky tikají.

Bůh Zábavník: chránil by lidi který jsou pořád šťastný (aby se jim nic nestalo). Oběti by byli bručouni, kteří se furt jen mračí.

Bůh Plasťák - bůh plastu , je to kluk. Musím mu přinášet všechny plasty, které patří do tříděného odpadu. A on dohlíží na to, že to vyhazuju správně do žlutého kontejneru.

Bůžek Snížek- je to bůh sněhu a ledu a jako obětní dary se mu přináší rukavice. Když se rozzlobí, všechno kolem promění v led.

Bůh čtení Sárofimo – obětuju mu 40 minut čtení

Bůh Svantovít - Slovanský bůh uctívaný polabskými Slovany. Kompetence: válečný a hospodářský bůh, má 4 obličeje, černý, červený, bílý a zelený, oběti: skot, někdy i lidé, cennosti

Bůh Luffer -je patronem dobré nálady a zvířátek, která mu přináší ovoce a zeleninu (je vegetarián). A zvířátka s ním pak hodují a mají pohodu... pak si povídají.

Bůh Přírodňák - pohanský bůh přírody, jeho síla je pomáhat přírodě před hurikánem, krupobitím a silným větrem. Oběťí jsou lístky ze stromů a kytek a plody přírody.

Bůh Arnoštín - bůh lesa, obětují se mu lesní plod - borůvky, houby, maliny, žaludy,...

Bůh Oděvník - je bohem oblečení a musí se mu dávat oběti v podobě triček a ponožek.

Bůh Radegasthojnost a úroda  K tomuto bohu se žádné oběti nepřináší. 

Velikonoční Miky - Lidé mu musí přinášet vajíčka, proutky z vrby, stuhy, pomlázku.

Bůh KVĚTŮ - je to ochránce všech květin a rostlin. Chrání je před suchem, větrem a zajišťuje jim dobré podmínky k růstu. Jako oběť se mu přináší med, z kterého čerpá energii.

Bůh zvířat a mají se mu nosit zvířata, která umřela stářím.

Bůh Salašník – ochránce pastevců

Bůh Papirus – oběti z papíru

Bůh Remerand - bůh léta,  přinášejí se mu oběti: delfíni, kraby a žraloci

Bůh ústní hygieny – chrání lidi, aby je nebolely zuby, jako oběti se jim přináší zubní kartáčky.

Morana smrt – vynáší se na jaře, protože se tak jaro přivítává

Bohyně pastvin a lesů -


Staré pověsti české v komiksovém podání 4.B


Zahájení školního roku 2020/21

Po netradičním druhém pololetí třetí třídy jsme se do školy těšili...

...neužili jsme si jí však bohužel moc dlouho, po šesti týdnech jsme museli přejít na distanční výuku. Vydezinfikovaná třída na nás čeká, zatím si ji připomeňme alespoň na fotce...

 


školní rok 2021/22


školní rok 2020/21


školní rok 2019/20


školní rok 2018/19


školní rok 2017/18


 


Ing. Martina Hromasová

e-mail: martina.hromasova@zsemydestinnove.cz


Kalendář akcí

Prohlídka školy

Prohlídku naší školy ve fotografiích si můžete zobrazit zde.

Ema Destinnová

Ema Destinnová (1878 - 1930) byla světoznámá česká operní pěvkyně a všestranně vzdělaná osobnost.

Poprvé s obrovským úspěchem vystoupila v roce 1898 berlínské Dvorní opeře. Hostovala také v Londýně, Vídni, Praze či Paříži. V Metropolitní opeře v New Yorku zpívala mj. po boku Enrica Carusa. Dnes je v povědomí veřejnosti díky svému vyobrazení na dvoutisícikorunové bankovce.

více o Emě Destinnové