1. A

Třídní učitelka: Mgr. Jana Hejnová

 

 

 

Moje město

 

Bydlíme v nejkrásnějším městě České republiky. Kolem nás je řada památek a významných budov. Proč si některé nenakreslit?

 

Naše městečko

 

V prvouce se učíme o řemeslech. A tak jsme si v pracovních činnostech postavili část městečka. Použili jsme krabičky od léků a naši fantazii.

 

Masopust

 

Mezi lidové svátky patří na konci února „Masopust“. My jsme si ho připomněli kresbou klauna tuší a pastely. Naši klauni by se dobře uplatnili i v cirkusu.

 

Výživné šišky pro ptáčky

Je zima a ptáčci, kteří neodletěli do teplých krajin těžko hledají něco k snědku. Vytvořili jsme jim proto pomocí borovicových šišek malá krmítka. Šišku jsme důkladně ve všech štěrbinách natřeli medem a pak postupně do štěrbin vsypávali ovesné vločky, lněná semínka a semínka slunečnice. Nakonec jsme šišku v semínkách celou obalili.

Zimní mandaly

Zimu jsme přivítali stříháním sněhových vloček a také vytvářením mandal, které jsme získali rozfoukáváním černé tuše a vybarvováním ploch studenými barvami. Spolu s vločkami tak zdobí naši zimní nástěnku.

Sportík- judo

Tentokrát na nás čekala trenérka juda. Naučili jsme se základní pozdravy, pokyny i pády. Trénovali jsme rychlost, pozornost, též ohleduplnost a sebeovládání. Toto vše se nám v životě bude hodit nejen při judu.

Rozloučení před Vánocemi

Poslední den před Vánocemi jsme si užili při zpívání koled, připomínání vánočních zvyků, ochutnávání cukroví, vyjadřování svých přání a představování sebe samých, tak trošku jinak.

Svíčkárna

19. 12. jsme navštívili svíčkárnu v Šestajovicích. Namáčeli jsme bílé svíčky do různobarevného parafínu a měnili je podle svých představ. Nalévali jsme vosk do skořápek vlašských ořechů s knotem a vytvářeli malé svíčičky. Plnili jsme též sáčky s vonnou solí a v tamním obchůdku jsme si koupili krásné svíčky pro naše blízké. Milým překvapením byla malá farma s domácími zvířaty.

Vánoční představení

Před vánočními svátky jsme se byli na HB podívat na vánoční představení, které pro nás přichystali žáci z vyšších tříd. Byl to pro nás milý dárek.

Projektový den „Finanční gramotnost“

V projektovém dni jsme si vyprávěli o významu a podobě peněz. Prostřednictvím příběhu dětí Penízkových z knihy „ Kde rostou peníze“ a vypravováním vlastních zážitků a zkušeností jsme se seznamovali s termíny jako banka, platební karta, výplata, kapesné apod.  Uvědomovali jsme si, že získat peníze není samozřejmé ani jednoduché. Zážitky z četby jsme ztvárnili voskovými pastely. Prohlíželi jsme si české i cizí mince a bankovky. Hodně nás bavilo skládání zvětšených modelů mincí a bankovek v podobě puzzlí.                                                        

Koncert PKF „Cestujeme jinými světy“

V adventním čase jsme zavítali do kulturního domu Ládví na koncert Pražské komorní filharmonie, která je naším velmi oblíbeným hudebním tělesem. Orchestr nás skladbami světoznámých skladatelů provedl Francií, Itálií, Maďarskem, Anglií, dalekou Amerikou a dalšími zeměmi. Naši průvodci nám svými pohyby, kostýmy a chováním pomáhali s rozpoznáním jednotlivých zemí. Uvědomili jsme si, že skladba z dané země většinou vyjadřuje tamní způsob života, temperament i zvyklosti. Byla to zase krása a zábava.

Mikuláš

5. prosince k nám do třídy přišli také čerti, andělé a Mikuláš. Zazpívali jsme jim a oni nás odměnili sladkostí. Velmi horlivě se zajímali o to, jestli jsme všichni hodní a poslušní.

Písařská zkouška

5. 12. jsme skládali písařskou zkoušku. Skřítci nám do školy poslali důležitou zprávu. Pečlivě jsme si ji vyslechli a pak už jsme se pustili do psaní. Hodnotilo se, jak kdo umí napsat již probraná písmena, kdo pěkně vázaně bez tlačení na tužku zvládne napsat slova i jednoduché věty. Komu se to povedlo, obdržel certifikát písaře 1. kategorie a ten již může začít psát perem.

Vánoční dílna a vánoční trhy

Několik posledních týdnů jsme v pracovních činnostech i v každém volném okamžiku vytvářeli dárky na vánoční trhy. Malovali jsme obrázky divotvorných květin do našeho vlastního kalendáře, vytvářeli vánoční přání, pomocí tiskátek z brambor vytvořili podobu ryby na kuchyňské chňapky pro maminky, navlékali jsme kousky slámy střídavě se čtverečky látky a vytvářeli tak řetěz na vánoční stromeček. V projektovém dni jsme zdobili perníčky cukrovou polevou. Vše jsme dokončili 28.11., kdy jsme výrobky prodali rodičům na vánočních trzích. Rodičům se výrobky hodně líbily a jsme moc rádi, že jsme jejich prodejem přispěli k dobré věci.

Trenéři do škol – ragby

Nyní se seznamujeme se sportem zvaným ragby. Moc se nám líbí neposlušný šišatý míč. Snažíme se ho zkrotit. Někdy se nám to i daří. Hlavně je s ním velká legrace a to nás baví.

Botanická zahrada

Ve čtvrtek 9.11. jsme navštívili skleník Fata Morgana v Botanické zahradě v Tróji. Prozkoumali jsme všechna zákoutí skleníku Fata Morgany a ve výukovém programu „Cesta kolem světa ..“ jsme se seznámili s rostlinami, vyskytujícími se na různých kontinentech naší planety. V naší třídě mnohé z těchto rostlin pěstujeme, a tak při péči o ně rádi využijeme poznatků ze zábavné i velmi poučné prohlídky. Návštěvu jsme zakončili prohlídkou venkovní expozice. Moc se těšíme na další zážitky a soužití s našimi pokojovými rostlinami, o které se v naší třídě staráme.

Dravci v letu

V minulém týdnu na naše školní hřiště doslova „přiletěli“ dravci. Uvítali nás na svých upravených bidýlkách. Seděli tiše a poslušně. Snažili jsme se o totéž, abychom je nevylekali. Pan sokolník Petr Kolomazník se svou ženou nám postupně představili všechny své svěřence ze záchranné a chovné stanice Penthea. Byl to obrovský zážitek. Někteří si mohli nechat káně Harrisova i usednout na své ruce chráněné pevnou rukavicí. Dozvěděli jsme se vše důležité o životě těchto dravců. Hned jsme si je moc oblíbili.

Návštěva knihovny

V naší pěkné škole jsme navštívili školní knihovnu. Paní knihovnice nás seznámila nejen se vším, co v knihovně najdeme, ale i s důležitými pravidly půjčování knih. Mohli jsme si každý hned nějakou knihu zapůjčit. Vybrali jsme si knížky o zvířátkách a o dětech. Teď především ty, kde je hodně obrázků. Zatím nám je čtou většinou rodiče, ale děláme vše pro to, abychom to brzy zvládli sami.

Voda v jednom kole

Na konci října jsme navštívili Národní zemědělské muzeum a program „Voda v jednom kole“. Připomněli jsme si význam vody pro náš život a seznámili se hravým způsobem se čtyřmi skupenstvími vody. Po programu jsme si ještě v muzeu prohlédli expozici Voda a Rybářství. Už se těšíme na příště, až prozkoumáme zábavné i poučné expozice celého muzea.

Na konci listopadu se budou u nás ve škole konat vánoční trhy. Proto jsme začali s vytvářením výrobků. Malujeme obrázky do našeho třídního kalendáře, tiskneme vzorky na chňapky, vybarvujeme podložky na stůl apod.

Koncert PKF "Cestování přírodou"

Na začátku října jsme navštívili koncert Pražské komorní filharmonie. Sledovali jsme hru celého orchestru pod vedením pana dirigenta. Prostřednictvím skladeb známých světových skladatelů a v nich užitím různých hudebních výrazových prostředků, jsme cestovali přírodou s jejími mnoha tvářemi. Byla to nádhera.                                                                                                                                    Na koncert jsme také poprvé společně cestovali tramvají a metrem. Cesta i koncert samotný byly pro nás velkým zážitkem.

Při vyučovacích hodinách pracujeme do sešitů, na tabuli, ale také na tabuli interaktivní. Začínali jsme kreslením koleček, ale dnes dokážeme psát číslice, porovnávat, sčítat a odčítat čísla do čtyř.

Projekt- Trenéři do škol- „Sportík“

V září a říjnu jsme při některých hodinách tělesné výchovy cvičili s trenérem házené. Moc jsme si to užívali.

Motýlci

V hodinách pracovních činností jsme si vyzkoušeli práci s temperovými barvami i paletou.                Jako pozdrav končícímu létu jsme vykouzlili barevné motýli, kdy jsme si namalovali jen polovinu motýla a tu pak přetiskli na druhou polovinu čtvrtky. Po jejich pečlivém vystřižení jsme si jimi ozdobili naši motýlkovou třídu a nástěnku chodby.

Též se už pilně učíme. O přestávkách se posilňujeme svačinkami, které nám přichystaly naše maminky.

Již od druhého týdne navštěvujeme školní jídelnu. nacvičili jsme si přechod na HB, zvládli jsme i sebeobsluhu ve školní jídelně.

První školní den

Je tu škola....všichni jsme se těšili, někteří byli nejistí, protože nevěděli, co nás čeká. Dobře to dopadlo. Každý z nás si ve třídě vybral svoje místo. Přivítal nás pan ředitel, paní zástupkyně a zástupce městské části Prahy 6. Byli s námi tentokrát i naši rodiče. Dál už musíme sami. Ale věříme, že to zvládneme.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Trenéři do škol – ragby

Nyní se seznamujeme se sportem zvaným ragby. Moc se nám líbí neposlušný šišatý míč. Snažíme se ho zkrotit. Někdy se nám to i daří. Hlavně je s ním velká legrace a to nás baví.

 

 

 

 

                                                                                                 

 školní rok 2023/24


 


Jméno a příjmení

e-mail: jana.hejnova@zsemydestinnove.cz

 


Kalendář akcí

Prohlídka školy

Prohlídku naší školy ve fotografiích si můžete zobrazit zde.

Ema Destinnová

Ema Destinnová (1878 - 1930) byla světoznámá česká operní pěvkyně a všestranně vzdělaná osobnost.

Poprvé s obrovským úspěchem vystoupila v roce 1898 berlínské Dvorní opeře. Hostovala také v Londýně, Vídni, Praze či Paříži. V Metropolitní opeře v New Yorku zpívala mj. po boku Enrica Carusa. Dnes je v povědomí veřejnosti díky svému vyobrazení na dvoutisícikorunové bankovce.

více o Emě Destinnové