1. A

Třídní učitelka: Mgr. Jana Hejnová

 

Divadelní představení

Začátkem ledna k nám do školy zavítali herci s divadelním představením „ Jiřík a televize ". Původně hodný, zvídavý a kamarádský kluk se nechal vtáhnout do televizní, reklamní a počítačové „ pasti ". Přestal se zajímat o svět a lidi okolo sebe a stával se hodně nepříjemným. Naštěstí měl dobrou kamarádku, která mu spolu se skřítkem Jezerníčkem pomohla znovu se na svět dívat radostně a s láskou.

Rozloučení před Vánocemi

Poslední den před Vánocemi jsme si užili při zpívání koled, připomínání vánočních zvyků, ochutnávání cukroví, vyjadřování svých přání a představování sebe samých, tak trošku jinak.

 

Svíčkárna

18. 12. jsme navštívili svíčkárnu v Šestajovicích. Namáčeli jsme bílé svíčky do různobarevného parafínu a měnili je podle svých představ. Nalévali jsme vosk do skořápek vlašských ořechů s knotem a vytvářeli malé svíčičky. Plnili jsme též sáčky s vonnou solí a v tamním obchůdku jsme si koupili krásné svíčky pro naše blízké. Milým překvapením byla malá farma s domácími zvířaty.

 

Dětská vánoční mše

V adventním čase k nám do školy zavítal dětský taneční soubor. Baletním představením nám tanečníci připomněli známý biblický příběh o narození Ježíše. Moc se nám to líbilo.

 

S hudbou do pohádky

Dočkali jsme se druhého koncertu Pražské filharmonie, na který jsme se tak moc těšili. Byl to opět překrásný zážitek. Skřítci Lupi a Šíma se začetli do knížky pohádek, která však byla napsána tajemnou hudební řečí, tedy pomocí houslových klíčů, not a pomlk. Některá hudba vyjadřovala napětí, jiná smutek, radost, očekávání či lásku. Poznali jsme, že se mění podle toho, co se v pohádce či příběhu děje, a tak nás do něj přímo vtáhne. Zasmáli jsme se, zazpívali, zaposlouchali, báli se, zatančili si i přispěli svým muzicírováním k záchraně princezny.

 

Sportík

Po nácviku přihrávek potřebných k volejbalu jsme se s výborným trenérem seznamovali s průpravou na basketbal. Trénovali jsme hlavně postřeh, soustředění se, rychlost, hbitost, ale i taktiku a přesnost. Náramně jsme si to užili.

 

Mikuláš

5. prosince k nám do třídy přišli také čerti, andělé a Mikuláš. Zazpívali jsme jim a oni nás odměnili sladkostí. Velmi horlivě se zajímali o to, jestli jsme všichni hodní a poslušní.

 

Písařská zkouška

5. 12. jsme skládali písařskou zkoušku. Skřítci nám do školy poslali důležitou zprávu. Pečlivě jsme si ji vyslechli a pak už jsme se pustili do psaní. Hodnotilo se, jak kdo umí napsat již probraná písmena, kdo pěkně vázaně bez tlačení na tužku zvládne napsat slova i jednoduché věty. Komu se to povedlo, obdržel certifikát písaře 1. kategorie a ten již může začít psát perem.

 

Vánoční dílna a vánoční trhy

Několik posledních týdnů jsme v pracovních činnostech i v každém volném okamžiku vytvářeli dárky na vánoční trhy. Malovali jsme obrázky divotvorných květin do našeho vlastního kalendáře, vytvářeli vánoční přání, zdobili svícínky a pomocí tiskátek z brambor vytvořili podobu ryby na kuchyňské chňapky pro maminky. Vše jsme dokončili 26.11., kdy jsme výrobky prodali rodičům na vánočním trhu. Rodičům se výrobky hodně líbily a jsme moc rádi, že jsme jejich prodejem přispěli k dobré věci.

 

Sportík úspěšně pokračuje

Po judu jsme již s novou trenérkou pilovali přihrávky míčem, potřebné k volejbalu.., nyní máme šanci získat základy basketbalu.. moc nás to baví..:-)

S hudbou do snu

Na svatého Martina nenasněžilo, ale byla velká zima. Vůbec nám to však nevadilo. Vydali jsme se směle tramvají a metrem, za což jsme sklidili velikou pochvalu od paní učitelky, jak jsme se úžasně a tiše chovali. Jeli jsme do Ládví, kde jsme v kulturním domě viděli a především slyšeli nádherný koncert. Tím nás provázeli skřítci Lupi a Šíma. Orchestr Pražské filharmonie nám zahrál skladby Ludwiga van Beethovena, Vítězslava Nováka, Edvarda Griega, Maurice Ravela, a dalších známých skladatelů. Vtipně se nám představilo několik hudebních nástrojů, mohli jsme si zarytmizovat, pohybově prožívat i zazpívat spolu s orchestrem. Představení nás naprosto okouzlilo. Moc se těšíme na další setkání.

 

Liška obecná

Před podzimními prázdninami nás ve škole navštívila liška obecná. Přivezl ji až z Krušných hor její chovatel. Liška se procházela okolo nás, zvídavě si nás prohlížela a sem tam smlsla granulku od svého pána. Směli jsme si ji několikrát pohladit po jejím neuvěřitelně heboučkém kožíšku. Od jejího majitele jsme se dozvěděli úplně všechno o životě lišek v zajetí, i o těch, které žijí ve volné přírodě. Byli jsme nadšeni.

 

Cesta kolem světa

V projektovém dni nazvaném „Cesta kolem světa“ se nám podařilo procestovat celý svět alespoň prstem po mapě a globusu. Na interaktivní tabuli jsme si promítli mnoho obrázků z „Deníku cestovatele okolo světa“. Seznámili jsme se s novými pojmy jako světadíl, kontinent, stát, pevnina oceány, moře, sopky, viděli živočichy, rostlinstvo i obyvatele typické pro jednotlivé části světa. Prostřednictvím knihy jsme se seznámili s příběhy některých dětí z jiných světadílů a s jejich způsobem života. Všichni jsme si připravili vlastní vyprávění o místech ve světě, která jsme navštívili a doplnili jsme je svými fotografiemi a předměty z těchto míst.

 

Sportík

Letos započal na naší škole zajímavý projekt s názvem „Sportík“ aneb trenéři ve škole. Jednou týdně nás v hodinách tělesné výchovy navštěvují trenéři nejznámějších sportů a ukazují nám základní pohyby, cviky a pravidla jednotlivých sportů. První měsíc výcviku byl věnován základům juda.

 

Návštěva knihovny

V naší pěkné škole jsme navštívili školní knihovnu. Paní knihovnice nás seznámila se vším, co v knihovně najdeme, ale i s důležitými pravidly půjčování knih. Mohli jsme si hned každý nějakou knihu zapůjčit. Vybrali jsme si knížky o zvířátkách a o dětech, teď ještě především ty, kde je hodně obrázků. Zatím nám je čtou většinou maminky, ale moc se snažíme, abychom to brzy zvládli sami.

 

Životní změna

A je to tady! Těšili a báli jsme se zároveň. Nevěděli jsme, co nás přesně čeká…..

Ale všechno dobře dopadlo. Jsme již více než týden ve škole a zatím jsme všechno zvládli skvěle!školní rok 2019/20


 


Mgr. Jana Hejnová

e-mail: jana.hejnova@zsemydestinnove.cz


Kalendář akcí

Třídní schůzka 1. ročníku pro školní rok 2020/2021 od 16 hod. v kmenových třídách s třídní učitelkou. (Českomalínská 35)

Prohlídka školy

Žáci právě připravují videoprohlídku naší školy. Jak to u nás vypadá se zatím můžete podívat zde

Ema Destinnová

Ema Destinnová (1878 - 1930) byla světoznámá česká operní pěvkyně a všestranně vzdělaná osobnost.

Poprvé s obrovským úspěchem vystoupila v roce 1898 berlínské Dvorní opeře. Hostovala také v Londýně, Vídni, Praze či Paříži. V Metropolitní opeře v New Yorku zpívala mj. po boku Enrica Carusa. Dnes je v povědomí veřejnosti díky svému vyobrazení na dvoutisícikorunové bankovce.

více o Emě Destinnové