2. A

Třídní učitelka: Mgr. Jana Hejnová

 

Sportíci

V druhém pololetí nám skončilo naše oblíbené plavání. Těšíme se, že se k němu vrátíme zase ve třetí třídě. Nyní nás jednou za týden v hodinách tělesné výchovy opět navštěvují trenéři nejrůznějších sportů. Začali jsme gymnastikou. Protahujeme tělo, děláme kotouly, stojky, skáčeme přes lavičky a cvičíme na našich malých kladinkách.

 

Zdravé zoubky

Do školy za námi přišli studentky zubního lékařství. Povídali jsme si o důležitosti zoubků pro život, nutnosti jejich ochrany a o jejich správném čištění. Studentky nám vysvětlily, jaký druh kartáčku je nejvhodnější. Svým kartáčkem, který jsme si do školy přinesli, jsme si vyzkoušeli správný způsob čištění. Věříme, že když se budeme o zoubky dobře starat, budeme je mít dlouho zdravé.

 

Čarující Mozart

Ve čtvrtek 26.ledna jsme navštívili koncert Pražské komorní filharmonie, na který jsme se moc těšili. Páni muzikanti nám zahráli nejznámější skladby Amadea Mozarta. Hudba byla veselá, čarovná i napínavá. Papageno s Papagenou, postavy z opery Kouzelná flétna, celý koncert provázeli humorným představením i zpěvem. Poznali jsme, že pan Mozart byl opravdu génius, a to již od útlého věku. Jako vždy jsme si koncert Pražské komorní filharmonie velmi užili.

 

Projekt exotické ovoce

Od Bovýska dostáváme jednou za měsíc do třídy vždy nějaké ovoce nebo zeleninu. Tentokrát nás  překvapil. Dostaly jsme ovoce exotické. Byla tam manga, avokáda, granátová jablka a kiwi. Všechny cizokrajné druhy i ovoce, které jsme si přinesli z domova, jsme si dobře prohlédli,  pomocí interaktivní tabule a naučných karet jsme se dozvěděli vše ovoci a o stromech, na kterých roste. Místa a země, kde se vyskytují jednotlivé druhy ovoce jsme se snažili vyhledávat na mapě. K jednotlivým druhům jsme přiřazovali jejich názvy a s obrázky cizokrajného i u nás pěstovaného ovoce jsme si zahráli pexeso. Připomněli jsme si také, jak se ovoce zpracovává. I Bovýsek si pro nás připravil  pěkné povídání o jednotlivých druzích tropického ovoce.  Paní učitelka nám všechno ovoce oloupala a naporcovala, a my jsme si společně díly ovoce nakrájeli na malé kousky, zamíchali a připravili si tak svůj ovocný salát. Moc jsme si pochutnali.

 

Výživné šišky pro ptáčky

Je zima a ptáčci, kteří neodletěli do teplých krajin těžko hledají něco k snědku. Vytvořili jsme jim proto pomocí borovicových šišek malá krmítka. Šišku jsme důkladně ve všech štěrbinách natřeli medem a pak postupně vsypávali do štěrbin ovesné vločky, lněná semínka a semínka slunečnice. Nakonec jsme šišku v semínkách celou obalili. Pomocí provázku jsme chutné šišky pověsili mezi keře. Když jsme se na ně šli zanedlouho podívat, byly již vyzobané. Vzali jsme je s sebou do třídy a obalíme je v dobrotách ptáčkům znovu.

 

Vánoční trhy

V podvečer úterý 22.11. jsme se společně setkali též s našimi rodiči. Ochutnali jsme námi vyzdobené perníčky, zazpívali si vánoční koledy a společně s rodiči si vystříhali podložky pod skleničky, které jsme s velkou pečlivostí předem vybarvili.Rodiče si již mohli prohlédnout i zakoupit námi vytvořené výrobky.Výtěžkem z prodaných výrobků jsme spolu s našimi rodiči pomohli ohroženým dětem, které to moc potřebují, protože neměly v životě takové štěstí jako my.

 

Příprava na vánoční trhy

Posledních několik týdnů jsme v pracovních činnostech a v každém možném okamžiku vytvářeli dárky na vánoční trhy. Malovali jsme obrazy zvířat do našeho vlastního kalendáře, vytvářeli voňavé svíčky z včelích voskových plátů, zdobili vánoční svícny a z kolíčků jsme vykouzlili krásné dřevěné podložky pod hrnce či hrnečky. Jako dárek pro svoje blízké jsme vyzdobili tašku pomocí vyřezaných tiskátek, kdy jsme na ni tiskli vlastní ornamenty. Větvičkou a pomyslnými baňkami jsme zdobili naše vánoční přání. Společné  úsilí  jsme završili v úterý 22.11., kdy  jsme  výrobky dokončovali v projektovém dni nazvaném " Vánoční dílna".

 

Projektový den „Členství ČR v EU“

V projektovém dni o Evropské unii jsme se seznámili se smyslem tohoto společenství, se státy a jejich hlavními městy, které do EU patří. Vyhledávali jsme je na mapě Evropy, malovali jejich vlaky, zahráli si s nimi pexeso a kvíz, při kterém jsme se dozvěděli o největších zajímavostech, typických pro jednotlivé státy. Prostřednictvím myšlenkové mapy každý z nás přišel na výhody, které našim rodinám členství v EU přináší.

 

Podzim

V prvouce probíráme učivo o podzimní přírodě, o lese, stromech listnatých i jehličnatých. Využili jsme volných dnů a nasbírali jsme si spoustu přírodních "pokladů" v podobě větviček listů, kůry, mechu, plodů, hřibů a dalších zajímavostí lesa. Uspořádali jsme si jejich výstavku a pomocí nich se učíme, jak který strom a jeho jehlice, listy a plody vypadají. Šišky i plody a houby si též umísťujeme do našeho třídního lesa namalovaného na tabuli. Umíme do něj zařadit i obrázky zvířat, které v něm žijí. 

 

Užíváme si plavání

Již poněkolikáté jsme se utkali s vodou v plaveckém bazénu. Usilovně trénujeme v jednotlivých družstvech podle našich dovedností. Všichni děláme velké pokroky. Někteří z nás již skáčí do vody i ze skokanských bloků. Do vody se těšíme a nedáme se ničím odradit. Moc nás to baví a vždy nedočkavě očekáváme další hodinu.

 

Kalendář 2023

Blíží se konec kalendářního roku 2022, a proto již spěcháme s kreslením obrázků do kalendáře na rok 2023. Připravujeme se tím také na Vánoční trhy, které se budou konat 22.11.2022.

 

Plavání

V pátek 16.9. jsme se konečně dočkali našeho vytouženého plavání. Byli jsme pořádně napnuti. S nejistotou jsme vešli do prostoru bazénu. Po seznámení s pravidly nás instruktoři každého vyzkoušeli ve vodě. Posuzovali, jak jsme zdatní a do jakého družstva nás zařadí. Po rozřazení nám zbyl ještě čas na dovádění ve vodě. A to se nám líbilo. Už se těšíme na příště.

 

Důležité znalosti

V prvouce si opakujeme důležitá pravidla chování na vozovce. Z puzzlí skládáme správné tvary dopravních značek.

 

V pilné práci

V dalším týdnu jsme se pustili s chutí do práce. Připomínáme si vše, co jsme se naučili v 1. třídě. Některé věci jsme totiž přes prázdniny trošku pozapomněli.

 

Návrat z prázdnin

Prvního září jsme se zase všichni, již jako druháci, ve zdraví sešli v naší příjemné třídě. Vzpomínali jsme na prázdniny, ale zároveň se hodně těšili na nové zážitky a vědomosti.

Druhý den jsme si odnesli domů k zabalení nové učebnice a pracovní sešity z nakladatelství taktik, podle kterých se letos budeme učit. Jsme zvědaví, co pro nás připravili.

 



školní rok 2022/23


školní rok 2021/22


 

 


Jméno a příjmení

e-mail: jana.hejnova@zsemydestinnove.cz


Kalendář akcí

Prohlídka školy

Prohlídku naší školy ve fotografiích si můžete zobrazit zde.

Ema Destinnová

Ema Destinnová (1878 - 1930) byla světoznámá česká operní pěvkyně a všestranně vzdělaná osobnost.

Poprvé s obrovským úspěchem vystoupila v roce 1898 berlínské Dvorní opeře. Hostovala také v Londýně, Vídni, Praze či Paříži. V Metropolitní opeře v New Yorku zpívala mj. po boku Enrica Carusa. Dnes je v povědomí veřejnosti díky svému vyobrazení na dvoutisícikorunové bankovce.

více o Emě Destinnové