2. A

Třídní učitelka: Mgr. Jana Hejnová

Královna černé magie

…. to je název krásného tanečního představení, které jsme měli možnost shlédnou v Divadle Rock Opera Praha v Holešovicích. Děti navštěvující taneční školu „Tančírna Petra Čadka“ nám připravily neopakovatelný zážitek. Viděli jsme napínavý příběh ztvárněný čtyř až sedmnáctiletými „dětmi“. Vše umocňovaly nádherné kostýmy učinkujících. Nejkrásnější a nejúžasnější byla naše spolužačka Sára, která hrála a tančila lesního skřítka.

Školní akademie

11.června jsme v aule naší školy shlédli vystoupení žáků na školní akademii. Svým vystoupením se s námi rozloučili žáci devátých ročníků a děti z tanečních kroužků nám předvedli různé formy tance. Nejvíce jsme samozřejmě očekávali vystoupení našich spolužaček, které tančili latinské a standartní tance.Byly vážně nejlepší :-):-):-): !!!

Sportovní den

Ve středu 5. června pořádala naše škola, jako každým rokem sportovní den. Tentokrát jsme závodili ve Stromovce v areálu Olymp. Skákali jsme do dálky z místa, běhali a házeli kriketovým míčkem. Nejlepší čtyři běžci závodili ještě s ostatními ročníky ve štafetovém běhu.

Tajemství z jezírka

Shlédli jsme divadelní představení „Tajemství z jezírka“. Tentokrát za námi herci přijeli až do naší školy. Vyprávění bylo velmi poučné. Pomocí příběhu lesních skřítků nás, i Jirku z příběhu, přesvědčilo o tom, že živý kamarád je lepší než počítač.

Čas pro maminky

Před několika měsíci jsme si při pěstitelských pracích každý zasadil oddenek nebo řízek z pokojových rostlin, které ve třídě pěstujeme. O sazeničky jsme dlouho pečovali, aby vyrostly a my je mohli darovat našim maminkám.Ochranou nádobu na květináč jsme vytvořili pomocí celofánu a mašličky a vše dozdobili barevnými ulitami šneků, které jsme různobarevně namalovali a vyzdobili ornamenty. Maminkám jsme udělali velikou radost.

Velikonoce

V posledních týdnech jsme si připomínali význam Velikonoc. Mluvili jsme o velikonočních tradicích i o tom, jak je dodržujeme v našich rodinách. S vervou a nadšením jsme se pustili do zdobení kraslic. Některá vajíčka jsme barvili v odvaru z cibulových slupek a zdobili je květy a lístky. Jiná vajíčka jsme obarvili ponořením do barvy na kraslice. Nejvíc nás bavilo zdobení kraslic horkým voskem pomocí špendlíkové hlavičky. Jakmile jsme si osvojili správný postup práce, stali se z nás téměř profesionálové. Hotové kraslice s uvázanými mašličkami jsme umístili do vysetého osení a odnesli domů na náš sváteční stůl.

 

Kouzelný les

Navštívili jsme divadelní představení v divadle Kaštan. Kromě zážitku z pěkně prožitého milého příběhu, jsme si odnesli i poučení, jak nejlépe pomoci lesu od případného nepořádku, který v něm lidé při svých výletech zanechávají.

Podoby tance

I letos se nám naskytla příležitost být svědky baletního představení studentek a studentů taneční konzervatoře. S nadšením jsme tuto nabídku přijali. Opět jsme viděli nádherné ukázky tanečních hodin a úryvků divadelních představení. Seznámili jsme se se základními tanečními pozicemi a všemi formami tance. Byl to překrásný zážitek.

Beseda - BESIP

4. března k nám do třídy zavítala p. policistka Hájková, která si s námi povídala o bezpečném chování na silnici a jejím okolí. Byla potěšena a mile překvapena našimi znalostmi. Snad je dobře uplatníme i v našem životě, abychom se odevšud vrátili vždy zdrávi a v pořádku.

Soutěž "Zlatá Ema"

V únoru jsme se zúčastnili třídního, a nejlepší z nás, pak školního kola soutěže Zlatá Ema.Soutěžili jsme ve zpěvu, přednesu básně a ve výtvarném projevu. Žáci naší třídy získali několik ocenění. Vyhráli jsme všechna první tři místa v pěvecké soutěži a druhé místo v soutěži výtvarné. Ocenění žáci se zúčastnili slavnostního vyhlášení v aule školy na koncertě k poctě Emy Destinnové.

Projektový den - "Pokojové květiny"

Během celého roku usilovně pečujeme o své pokojové květiny. V projektovém dni jsme si naše květiny ztvárnili na velké čtvrtky, kdy jsme je do předkresleného náčrtku vylepovali z vytrhaných kousků barevného papíru. Vyvěsili jsme si je ve třídě. Jsme z nich nadšeni. Jsou jako živé.

 

Vysvědčení

31.1. byl posledním dnem 1. pololetí. Společně jsme se zamysleli nad tím, co už umíme, a jak bychom sami ohodnotili naši půlroční práci. Poslední hodinu jsme se skutečnou pravdu o našich znalostech dozvěděli z našich vysvědčení.

Plavání

S koncem měsíce ledna nám skončilo i naše oblíbené plavání. Moc jsme si ho užili. Každý týden jsme se těšili na nové zážitky, na to, co sami dokážeme. I ti, kteří se báli, překonali strach a nakonec sami nebo za nepatrné pomoci plaveckého náčiní přeplavali značný kus bazénu. Byli jsme na svoje výkony pyšní a zasloužili si každý své "mokré" vysvědčení. Na závěr jsme si v bazénu pořádně zadováděli.

Body a přímky

V hodině pracovních činností jsme si zkusili pomocí špejlí a modelíny vymodelovat přímky a body, o kterých jsme se učili v geometrii. Podařilo se nám sestrojit i úžasné "kostry" krychlí. Pod dílo jsme se pomocí modelíny a špejlí i podepsali.

Vánoce jsou za dveřmi

Poslední předvánoční den jsme se po zdařilém plaveckém výcviku odměnili výborným cukrovím od našich maminek a babiček a zpříjemnili si chvíle čekání na Vánoce zpíváním, tancováním a předváděním všeho, co dobře umíme a co rádi děláme ve svém volném čase.

Vánoční přání

Před vánočními svátky jsme chtěli potěšit naše rodiče překvapením v podobě přání, které jsme poslali poštou. Namalovali jsme krásný obrázek, napsali přání, zalepili do obálky, napsali adresu a nezapomněli jsme také nalepit nezbytnou známku. Všichni jsme pak svoji obálku hodili do blízké poštovní schránky a doufali, že doputuje brzy k našim rodičům.

Mýdlárna 

Před Vánoci jsme si udělali příjemný výlet. Navštívili jsme výrobnu krásných a voňavých mýdel. Zkusili jsme si sami nalít mýdlový roztok do formy, balit mýdla do igelitové fólie pomocí stroje, čichem jsme testovali a vybírali vůně. Ze sody a přídavných látek jsme vytvořili pěnu do koupele v ozdobném tvaru. Nejvíc nás bavilo vykrajovat tvary z mýdlových plátů a vrstvit je na mýdlovou podstavu. Odnesli jsme si tak barevné a voňavé mýdlo, vytvořené podle svých představ. Maminkám jsme udělali radost nákupem mýdla v místním obchůdku. Návštěva byla milá a voňavá.

Vánoční trhy

V pondělí 3. prosince jsme již měli vše hotovo a připraveno k předvedení a prodeji na vánočních trzích. Ty se konaly v aule školy. Prodali jsme všechny naše výrobky i s dvěma adventními věnci. Rodičům moc děkujeme, že přišli a naše dárečky si koupili. Bylo vidět, že jim udělaly velikou radost.

Vánoční dílna

Celý podzim jsme se usilovně v pracovních činnostech a ve všech volných chvílích připravovali na vánoční trhy. Malovali jsme obrázky do třídních kalendářů, navlékali jsme kousky látky střídavě s kousky slámy a vytvářeli tak řetěz na stromeček, jako to dělávali naši předci. Dřevěné kolíčky jsme sestavovali do zajímavých tvarů a lepili z nich podložky na stůl. Moc nás bavilo tisknout tiskátky z gumy vzory na tašky. V závěrečném projektovém dni jsme dokončili výrobu přáníček a voňavých svíček z včelího vosku.

Zdravé zoubky

V naší třídě nás navštívily odbornice na hygienu a péči o zuby. Nejprve zjišťovaly, co už o našich zoubcích a jejich čištění víme my. Pak nám podrobně popsaly jednotlivé části zubu a na modelech zubů vysvětlily, jakým způsobem si je musíme čistit, abychom z nich odstranili vše, co by nám mohlo způsobit zubní kaz. Každý jsme dostali svůj nový kartáček. Pobavili jsme se i poučili.

Recyklace

Do naší školy zavítali mladí vědci, zabývající se recyklací neboli znovu využitím odpadů, jako suroviny, k výrobě nových výrobků. Překvapilo nás, že např. i k výrobě našich mikin a bundiček přispěly částečně „odpadky". Aby však mohlo dojít ke znovuvyužití odpadu, je třeba ho dobře třídit. Prostřednictvím hry jsme si třídění sami vyzkoušeli. Nové poznatky nás velmi zaujaly a nadchly. Dostali jsme do třídy nový koš na třídění papíru, který již úspěšně naplňujeme.

Drumbeny

Ve čtvrtek 15.listopadu na nás v tělocvičně čekalo překvapení v podobě desítek drumbenů a carton cajonů . Oboje je vyrobeno z recyklovaného papíru. Dají se využít jako stolečky či židličky, ale především se na ně parádně bubnuje. Přivezl nám je pan Zdeněk Roller, který naši interaktivní hodinu rytmu vedl. „Cestu kolem světa“ jsme celou prožili energickým bubnováním a rytmizováním.

Republika stoletá

V projektovém dni jsme se prostřednictvím vyprávění, obrázků, historických map a dětského video programu seznamovali se vznikem samostatné Československé republiky. Poznali jsme a pracovali se státními symboly. Poslouchali jsme a učili se zpívat Československou státní hymnu.

Ve školní knihovně

I v letošním roce jsme se třídou společně navštívili naší školní knihovnu. S paní knihovnicí jsme si připomněli vše potřebné k pobytu v knihovně, půjčování knih i k naší péči o ně. Zahájili jsme tak novou čtenářskou sezónu a hned si opět zapůjčili knihy nám milé.

Squash

S naší třídou jsme se zúčastnili projektu "Squash do škol s nafukovacím kurtem". Byli jsme poprvé v tělocvičně v hlavní budově školy. Čtyři cvičitelé pro nás měli přichystány čtyři stanoviště, kde jsme se všichni vystřídali. Zkoušeli jsme přihrávky raketou a míčkem na stěnu, běhali jsme a skákali na překážkové dráze, hráli hry na rychlost, postřeh a obratnost. Náramně jsme si to užili.

Vzpomínky na prázdniny

Po dobu letních prázdnin jsme si psali a kreslili prázdninové deníčky. Postupně si je prohlížíme a čteme. Prázdninové okamžiky a zážitky nás moc těší a vrací nás na nám tolik milá místa. Prostřednictvím deníčků a vyprávění se všichni seznamujeme, alespoň na mapě, s kouty naší republiky i cizích zemí, které o prázdninách navštívili naši spolužáci.

Plavání

Hned v prvním týdnu jsme zahájili výuku plavání. Cvičitelé nás v úvodní hodině rozdělili podle našich plaveckých zkušeností do čtyř skupin. Nyní již usilovně trénujeme v jednotlivých družstvech. Moc nás to baví, učíme se základy plaveckých stylů, ale také si v bazénu užíváme různorodé zábavné činnosti.

Návrat z prázdnin

Třetího září jsme se zase všichni, již jako druháci, ve zdraví sešli v naší příjemné třídě. Vzpomínali jsme na prázdniny, ale zároveň se hodně těšili na nové zážitky a vědomosti.

  

školní rok 2018/19


školní rok 2017/18


 


Mgr. Jana Hejnová

e-mail: jana.hejnova@zsemydestinnove.cz


Kalendář akcí

Prohlídka školy

Žáci právě připravují videoprohlídku naší školy. Jak to u nás vypadá se zatím můžete podívat zde

Ema Destinnová

Ema Destinnová (1878 - 1930) byla světoznámá česká operní pěvkyně a všestranně vzdělaná osobnost.

Poprvé s obrovským úspěchem vystoupila v roce 1898 berlínské Dvorní opeře. Hostovala také v Londýně, Vídni, Praze či Paříži. V Metropolitní opeře v New Yorku zpívala mj. po boku Enrica Carusa. Dnes je v povědomí veřejnosti díky svému vyobrazení na dvoutisícikorunové bankovce.

více o Emě Destinnové